![]()
Add to cart |
The MSP430G2433IPW28 is an ultra-low-power mixed-signal microcontroller with built-in 16-bit timers, up to 24 I/O capacitive-touch enabled pins, and built-in communication via the USCI. The MSP430G2433IPW28 also includes a 10-bit ADC. See for configuration information.
Low-cost sensor systems that record analog signals, transform them into digital values, and then process the data for display or transmission to a host system are common applications for the MSP430G2433IPW28.
16-bit RISC architecture, 62.5ns instruction cycle time
Internal frequencies up to 16MHz with four calibrated frequencies
Internal very-low-power low-frequency oscillator
32kHz Crystal
External digital clock source
Two 16-bit Timer
A with 3 Capture/Compare registers
Up to 24 Capacitive-touch enabled I/O pins
Enhanced UART supports automatic baud-rate detection (LIN)
IrDA Encoder and decoder
Synchronous SPI
10-bit 200ksps ADC with internal reference, sample-and-hold, and auto scan
Brownout detector
Serial onboard programming
No external programming voltage needed
Programmable code protection by security fuse
On-chip emulation logic with spy-bi-wire interface
Summarizes available family members
230μA at 1MHz, 2.2V Active mode (AM) power consumption
Portable Devices
Test & Measurement
Sensing & Instrumentation
Power Management
| Lifecycle Status | ACTIVE (Last Updated: 5 days ago) |
| Factory Lead Time | 6 Weeks |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 28-TSSOP (0.173, 4.40mm Width) |
| Surface Mount | YES |
| Number of Pins | 28 |
| Operating Temperature | -40°C~85°C TA |
| Packaging | Tube |
| Series | MSP430G2xx |
| JESD-609 Code | e4 |
| Pbfree Code | yes |
| Part Status | Active |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| Number of Terminations | 28 |
| Terminal Finish | Nickel/Palladium/Gold (Ni/Pd/Au) |
| Terminal Position | DUAL |
| Terminal Form | GULL WING |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | 260 |
| Supply Voltage | 2.2V |
| Terminal Pitch | 0.65mm |
| Frequency | 16MHz |
| Pin Count | 28 |
| Supply Voltage-Max (Vsup) | 3.6V |
| Interface | I2C, IrDA, LIN, SCI, SPI, UART, USART |
| Memory Size | 8kB |
| Oscillator Type | Internal |
| Number of I/O | 24 |
| RAM Size | 512 x 8 |
| Voltage - Supply (Vcc/Vdd) | 1.8V~3.6V |
| uPs/uCs/Peripheral ICs Type | MICROCONTROLLER, RISC |
| Core Processor | MSP430 |
| Peripherals | Brown-out Detect/Reset, PWM, WDT |
| Program Memory Type | FLASH |
| Core Size | 16-Bit |
| Program Memory Size | 8KB 8K x 8 |
| Connectivity | I2C, IrDA, LINbus, SCI, SPI, UART/USART |
| Bit Size | 16 |
| Data Converter | A/D 8x10b |
| Watchdog Timer | Yes |
| Has ADC | YES |
| DMA Channels | YES |
| Data Bus Width | 16b |
| PWM Channels | YES |
| DAC Channels | NO |
| Boundary Scan | YES |
| Low Power Mode | YES |
| Number of A/D Converters | 8 |
| Format | FIXED-POINT |
| Integrated Cache | NO |
| RAM (words) | 0.5 |
| RAM (bytes) | 512 |
| Number of Serial I/Os | 2 |
| Number of Timers | 6 |
| Number of I2C Channels | 1 |
| Number of SPI Channels | 2 |
| Height | 1.2mm |
| Length | 9.7mm |
| Width | 4.4mm |
| Thickness | 1mm |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |
| Lead Free | Lead Free |