STM32F412CGU6 OverviewIn a 48-UFQFN Exposed Pad package, the MCU is available. 36 I/Os are available. The Microcontroller has a mounting type of Surface Mount, which indicates that it is mounted conveniently. The 32-Bit core is the core of the MCU. There is a FLASH type of memory for its program. There is a temperature range of -40°C~85°C TA that is operated by this Microcontroller. STM32F4 series components make up this electrical component. 1MB 1M x 8 is the size of its program memory. A ARM® Cortex®-M4 Core processor is used to power the device. This device falls under the MICROCONTROLLER, RISC uPs/uCs/Peripheral ICs category. 48 is the number of terminations on the IC chip that are present. This part works in a 32-bit manner. There is a 3.3V volt supply output on the chip. DMA channels number YES. 1MB is the memory size of the part. The base part number STM32F412 can be used to find alternatives. The efficiency of this device can be improved when operating at a frequency of 100MHz. The device works in YES PWM channels. In this device, there is a CORTEX-M4 CPU embedded within it. There is an integrated ARM core architecture in it. I would like to mention a few additional features such as POWER-DOWN MODE in order to name a few. This part contains 21 external interrupts which provide a high level of flexibility. It is possible to have 14 bits in a IC chip.
STM32F412CGU6 Features48-UFQFN Exposed Pad package
Mounting type of Surface Mount
STM32F412CGU6 ApplicationsThere are a lot of STMicroelectronics
STM32F412CGU6 Microcontroller applications.
Heater/Fan
Calculator
Kindle
Christmas lights
3D printers
Washing machine
Microwave ovens
Home appliances
Home video and audio
Entertainment products
| Lifecycle Status | ACTIVE (Last Updated: 7 months ago) |
| Factory Lead Time | 12 Weeks |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 48-UFQFN Exposed Pad |
| Surface Mount | YES |
| Operating Temperature | -40°C~85°C TA |
| Packaging | Tray |
| Series | STM32F4 |
| Part Status | Active |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 3 (168 Hours) |
| Number of Terminations | 48 |
| ECCN Code | 3A991.A.2 |
| Additional Feature | POWER-DOWN MODE |
| Terminal Position | BOTTOM |
| Terminal Form | NO LEAD |
| Supply Voltage | 3.3V |
| Terminal Pitch | 0.5mm |
| Frequency | 100MHz |
| Base Part Number | STM32F412 |
| JESD-30 Code | S-PBCC-N48 |
| Supply Voltage-Max (Vsup) | 3.6V |
| Supply Voltage-Min (Vsup) | 1.7V |
| Interface | CAN, Ethernet, I2C, IrDA, LIN, SDIO, SPI, UART, USART, USB |
| Memory Size | 1MB |
| Oscillator Type | Internal |
| Number of I/O | 36 |
| RAM Size | 256K x 8 |
| Voltage - Supply (Vcc/Vdd) | 1.7V~3.6V |
| uPs/uCs/Peripheral ICs Type | MICROCONTROLLER, RISC |
| Core Processor | ARM® Cortex®-M4 |
| Peripherals | Brown-out Detect/Reset, DMA, I2S, POR, PWM, WDT |
| Program Memory Type | FLASH |
| Core Size | 32-Bit |
| Program Memory Size | 1MB 1M x 8 |
| Connectivity | CANbus, EBI/EMI, I2C, IrDA, LINbus, MMC/SD/SDIO, QSPI, SPI, UART/USART, USB OTG |
| Supply Current-Max | 30.84mA |
| Bit Size | 32 |
| Data Converter | A/D 10x12b |
| Has ADC | YES |
| DMA Channels | YES |
| PWM Channels | YES |
| DAC Channels | NO |
| Address Bus Width | 32 |
| ROM (words) | 1048576 |
| Core Architecture | ARM |
| On Chip Program ROM Width | 8 |
| CPU Family | CORTEX-M4 |
| Boundary Scan | YES |
| Low Power Mode | YES |
| External Data Bus Width | 16 |
| Format | FLOATING-POINT |
| Number of Timers | 14 |
| Number of External Interrupts | 21 |
| On Chip Data RAM Width | 8 |
| Number of DMA Channels | 16 |
| Length | 7mm |
| Height Seated (Max) | 0.65mm |
| Width | 7mm |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |