MSP430G2533IPW20R OverviewPackaged in a 20-TSSOP (0.173, 4.40mm Width) format. A total of 16 I/Os are on the Microcontroller. Surface Mount is the mounting type of the Microcontroller that is attached to the panel. This Microcontroller is based on a core called 16-Bit. The type of its program memory is FLASH. In this Microcontroller, temperature is controlled within the range -40°C~85°C TA. A MSP430G2xx series electrical component is used in this application. This program has a program memory of 16KB 16K x 8 bytes, which is the size of the program. With a MSP430 Core Processor, Microcontroller is fast and efficient. ICs for MICROCONTROLLER, RISC uPs/uCs/peripheral parts. There are 20 terminations on the IC chip, which means there are 20 terminations on the integrated circuit chip. In addition, MCU chip comes with a 16-bit size. Microcontroller chip has outputs of 2.2V volts. The system has YES channels for DMA communication. There is 16kB memory size assigned to the part. At a frequency of 16MHz, Microcontroller can operate efficiently. This MCU Chip uses YES PWM channels to operate. Chips have 20 pins. There are 2 timers/counters in this device. In total, it has 20 pins. It has 8 channels that can be accessed through UART. This device comes with a set of 8 A/D converters that have been built into it. As part of the part, 2 serial I/Os have been incorporated.
MSP430G2533IPW20R Features20-TSSOP (0.173, 4.40mm Width) package
Mounting type of Surface Mount
MSP430G2533IPW20R ApplicationsThere are a lot of Texas Instruments
MSP430G2533IPW20R Microcontroller applications.
Radio
Television
Heater/Fan
Calculator
Kindle
Christmas lights
3D printers
Washing machine
Microwave ovens
Home appliances
| Lifecycle Status | ACTIVE (Last Updated: 6 days ago) |
| Factory Lead Time | 6 Weeks |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 20-TSSOP (0.173, 4.40mm Width) |
| Surface Mount | YES |
| Number of Pins | 20 |
| Operating Temperature | -40°C~85°C TA |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Series | MSP430G2xx |
| JESD-609 Code | e4 |
| Pbfree Code | yes |
| Part Status | Active |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| Number of Terminations | 20 |
| Terminal Finish | Nickel/Palladium/Gold (Ni/Pd/Au) |
| Terminal Position | DUAL |
| Terminal Form | GULL WING |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | 260 |
| Supply Voltage | 2.2V |
| Terminal Pitch | 0.65mm |
| Frequency | 16MHz |
| Pin Count | 20 |
| Supply Voltage-Max (Vsup) | 3.6V |
| Interface | I2C, IrDA, LIN, SCI, SPI, UART, USART |
| Memory Size | 16kB |
| Oscillator Type | Internal |
| Number of I/O | 16 |
| RAM Size | 512 x 8 |
| Voltage - Supply (Vcc/Vdd) | 1.8V~3.6V |
| uPs/uCs/Peripheral ICs Type | MICROCONTROLLER, RISC |
| Core Processor | MSP430 |
| Peripherals | Brown-out Detect/Reset, PWM, WDT |
| Program Memory Type | FLASH |
| Core Size | 16-Bit |
| Program Memory Size | 16KB 16K x 8 |
| Connectivity | I2C, IrDA, LINbus, SCI, SPI, UART/USART |
| Bit Size | 16 |
| Data Converter | A/D 8x10b |
| Watchdog Timer | Yes |
| Has ADC | YES |
| DMA Channels | YES |
| Data Bus Width | 16b |
| PWM Channels | YES |
| DAC Channels | NO |
| Number of Timers/Counters | 2 |
| Boundary Scan | YES |
| Low Power Mode | YES |
| Number of A/D Converters | 8 |
| Format | FIXED-POINT |
| Integrated Cache | NO |
| RAM (words) | 0.5 |
| Number of UART Channels | 1 |
| RAM (bytes) | 512 |
| Number of Serial I/Os | 2 |
| Number of GPIO | 24 |
| Height | 1.2mm |
| Length | 6.5mm |
| Width | 4.4mm |
| Thickness | 1mm |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |
| Lead Free | Lead Free |