MSP430F5435AIPN OverviewThe package has a 80-LQFP shape. With 67 I/Os, it's pretty good. The Microcontroller's mounting type is Surface Mount and this IC chip has the following features. As the name implies, this Microcontroller is based on the 16-Bit core. As far as its program memory type is concerned, it is FLASH. Temperatures within -40°C~85°C TA range are measured by this Microcontroller. The MSP430F5xx series is comprised of this electrical component. The electronic part has a program memory size of 192KB 192K x 8. There's a CPUXV2 Core Processor inside. The IC chip fits into the MICROCONTROLLER, RISC uPs/uCs/Peripheral ICs category. There are 80 terminations on the IC chip. 16-bits are the size of the data that comes with MCU. A 3V volt supply is provided by the Microcontroller chip. In addition to that, MCU chip has YES DMA channels. Its memory size is 192kB. It is possible to find alternatives to the base part number MSP430 by using the part number search tool. An effective performance can be achieved at a frequency of 25MHz. There are a total of YES channels in the device. It is possible to access the 80 pins on the chip. In total, it has 3 timers and counters in it. A total of 80 pins are included in the package. It has a set of 16 A/D converters on board the device. The part has been designed to incorporate 2 I2C channels. It is designed with 3 serial inputs and outputs (I/Os).
MSP430F5435AIPN Features80-LQFP package
Mounting type of Surface Mount
MSP430F5435AIPN ApplicationsThere are a lot of Texas Instruments
MSP430F5435AIPN Microcontroller applications.
Robots
Radio
Television
Heater/Fan
Calculator
Kindle
Christmas lights
3D printers
Washing machine
Microwave ovens
| Lifecycle Status | ACTIVE (Last Updated: 3 days ago) |
| Factory Lead Time | 6 Weeks |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 80-LQFP |
| Surface Mount | YES |
| Number of Pins | 80 |
| Operating Temperature | -40°C~85°C TA |
| Packaging | Tube |
| Series | MSP430F5xx |
| JESD-609 Code | e4 |
| Pbfree Code | yes |
| Part Status | Active |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 3 (168 Hours) |
| Number of Terminations | 80 |
| ECCN Code | EAR99 |
| Terminal Finish | Nickel/Palladium/Gold (Ni/Pd/Au) |
| Terminal Position | QUAD |
| Terminal Form | GULL WING |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | 260 |
| Supply Voltage | 3V |
| Terminal Pitch | 0.5mm |
| Frequency | 25MHz |
| Base Part Number | MSP430 |
| Pin Count | 80 |
| Interface | I2C, IrDA, LIN, SCI, SPI, UART, USART |
| Memory Size | 192kB |
| Oscillator Type | Internal |
| Number of I/O | 67 |
| RAM Size | 16K x 8 |
| Voltage - Supply (Vcc/Vdd) | 1.8V~3.6V |
| uPs/uCs/Peripheral ICs Type | MICROCONTROLLER, RISC |
| Core Processor | CPUXV2 |
| Peripherals | Brown-out Detect/Reset, DMA, POR, PWM, WDT |
| Program Memory Type | FLASH |
| Core Size | 16-Bit |
| Program Memory Size | 192KB 192K x 8 |
| Connectivity | I2C, IrDA, LINbus, SCI, SPI, UART/USART |
| Supply Current-Max | 9.6mA |
| Bit Size | 16 |
| Data Converter | A/D 16x12b |
| Watchdog Timer | Yes |
| Has ADC | YES |
| DMA Channels | YES |
| Data Bus Width | 16b |
| PWM Channels | YES |
| DAC Channels | NO |
| Number of Timers/Counters | 3 |
| ROM (words) | 196608 |
| Boundary Scan | YES |
| Low Power Mode | YES |
| Number of A/D Converters | 16 |
| Format | FIXED-POINT |
| Integrated Cache | NO |
| RAM (words) | 16 |
| Number of Serial I/Os | 3 |
| Number of I2C Channels | 2 |
| Number of SPI Channels | 4 |
| Height | 1.6mm |
| Length | 12mm |
| Width | 12mm |
| Thickness | 1.4mm |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |
| Lead Free | Lead Free |