MT8812AP1 OverviewIt is used in conjunction with the package {0}.
MT8812AP1 FeaturesMT8812AP1 ApplicationsThere are a lot of Microchip Technology
MT8812AP1 Special Purpose Analog Switches applications.
Cut-to-length
Filling
Food & beverage
Linear measurement
Material handling
Metal forming & fabrication
Mobile equipement
Motor feedback
Packaging
Printing
| Factory Lead Time | 7 Weeks |
| Mount | Surface Mount |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 44-LCC |
| Number of Pins | 44 |
| Supplier Device Package | 44-PLCC |
| Weight | 2.386605g |
| Mounting Style | SMD/SMT |
| Array Configuration | 12X8 |
| Package Type | PLCC |
| Category | Audio/Video |
| Power Supply Requirement | Single |
| Number of Arrays | 1 |
| Rad Hardened | No |
| Maximum Operating Temperature | + 70 C |
| Minimum Operating Temperature | 0 C |
| Manufacturer | Microchip |
| Brand | Microchip Technology |
| RoHS | Details |
| Package | Tube |
| Base Product Number | MT8812 |
| Mfr | Microchip Technology |
| Product Status | Active |
| Operating Temperature | 0°C~70°C TA |
| Packaging | Tube |
| Published | 2001 |
| Series | - |
| Part Status | Active |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 3 (168 Hours) |
| Resistance | 65Ohm |
| Max Operating Temperature | 70°C |
| Min Operating Temperature | 0°C |
| Applications | Telecommunications |
| Subcategory | Communication & Networking ICs |
| Pin Count | 44 |
| Operating Supply Voltage | 14.5 V |
| Configuration | 8 x 12 |
| Number of Channels | 1 |
| Max Supply Voltage | 14.5V |
| Min Supply Voltage | 4.5V |
| Supply Type | Single |
| Product Type | Analog & Digital Crosspoint ICs |
| -3db Bandwidth | 45MHz |
| On-State Resistance (Max) | 65Ohm |
| Screening Level | Commercial |
| Multiplexer/Demultiplexer Circuit | 8:12 |
| Switch Circuit | - |
| Voltage - Supply, Single (V+) | 4.5V~13.2V |
| Voltage - Supply, Dual (V±) | - |
| Product | Analog Crosspoint Switches |
| Features | - |
| Product Category | Analog & Digital Crosspoint ICs |
| Height | 4.57mm |
| Length | 16.66mm |
| Width | 16.66mm |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |