ISPGDX120A-7T176 Overview{0} is the recommended mounting type for this part.
ISPGDX120A-7T176 FeaturesISPGDX120A-7T176 ApplicationsThere are a lot of Rochester Electronics, LLC
ISPGDX120A-7T176 Special Purpose Analog Switches applications.
Aerospace
Autonomous vehicles & robots
Backstop gauging
Ball screw positioning
Converting
Conveying
Cut-to-length
Filling
Food & beverage
Linear measurement
| Package / Case | 176-LQFP |
| Surface Mount | YES |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Operating Temperature | 0°C~70°C TA |
| Packaging | Tray |
| Series | ispGDX® |
| JESD-609 Code | e0 |
| Pbfree Code | no |
| Part Status | Obsolete |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 3 (168 Hours) |
| Number of Terminations | 176 |
| Terminal Finish | TIN LEAD |
| Applications | PCI Express® |
| Terminal Position | QUAD |
| Terminal Form | GULL WING |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | 225 |
| Supply Voltage | 5V |
| Terminal Pitch | 0.5mm |
| Reach Compliance Code | unknown |
| Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) | 30 |
| Pin Count | 176 |
| JESD-30 Code | S-PQFP-G176 |
| Qualification Status | COMMERCIAL |
| Supply Voltage-Max (Vsup) | 5.25V |
| Supply Voltage-Min (Vsup) | 4.75V |
| uPs/uCs/Peripheral ICs Type | DSP PERIPHERAL, CROSSBAR SWITCH |
| Clock Frequency | 80MHz |
| Boundary Scan | YES |
| Low Power Mode | NO |
| Voltage - Supply, Single (V+) | 4.75V~5.25V |
| Length | 24mm |
| Height Seated (Max) | 1.6mm |
| Width | 24mm |
| RoHS Status | Non-RoHS Compliant |