MX10-S16 OverviewFPGA is the type of module or board that is used in this microcontroller.Microprocessor chip is powered by a processor with a total of - cores in it.It is default for the microcontroller to set the mode to 0°C ~ 70°C.There is a flash size - on the MCU electronics.In this case, the connector type is 100 Pin.There are two versions of this microcontrollers in the - Series.This is done to make sure that the software is able to run normally and that the RAM size is reduced to 128MB.In this MCU chip, the speed is set to 25MHz.An Intel - Core Processor is at the heart of this MCUs.
MX10-S16 FeaturesCore processor of -
Flash size of -
Speed of 25MHz
MX10-S16 ApplicationsThere are a lot of Aries Electronics
MX10-S16 Microcontroller, Microprocessor, FPGA Modules applications.
Industrial Control
Process Control
Process Monitoring
Healthcare Monitoring
Patient Monitoring
IoT Secure Gateways
Human Machine Interface
Human Machine Control Panel
Home and Building Automation
Thermostat
| Package | Box |
| Mfr | ARIES Embedded |
| Product Status | Active |
| Operating Temperature | 0°C ~ 70°C |
| Series | - |
| Size / Dimension | 2.760 L x 1.380 W (70.00mm x 35.00mm) |
| Connector Type | 100 Pin |
| Speed | 25MHz |
| RAM Size | 128MB |
| Core Processor | - |
| Module/Board Type | FPGA |
| Flash Size | - |
| Co-Processor | - |