NAFE11388B40BSE OverviewThe package is packaged in the way that 64-VFQFN Exposed Pad would package it.In order to design this electronic part, 24 Bits have been used.The package Tray contains this file embedded in it.Using 2.97V ~ 3.6V, this electrical device converts AC voltage into regulated DC voltage and drives a load with regulated DC power.A voltage of 2.97V ~ 3.6V is provided to this electrical device by its supply/digital voltage.As far as the power of this electrical device is concerned, it is 125 mW Watts.In Data Converter ICs, you will find a part like this.There is a type of electrical device called 8-Input Low Power AFE which is used in this application.A 1 Converter converter can be used to convert numbers into words and figures into words as well.64-HVQFN (9x9) is the device package used by the company as its supplier.
NAFE11388B40BSE FeaturesNAFE11388B40BSE ApplicationsThere are a lot of NXP
NAFE11388B40BSE AFE applications.
Scientific instruments
Rotary encoder
Displaying
Transducer
Microcontrollers.
Digital Storage Oscilloscope
Scientific instruments.
Music reproduction technology
Communication Systems
Data Acquisition Systems
| Mounting Type | Surface Mount, Wettable Flank |
| Package / Case | 64-VFQFN Exposed Pad |
| Supplier Device Package | 64-HVQFN (9x9) |
| Mounting Style | SMD/SMT |
| Package | Tray |
| Mfr | NXP USA Inc. |
| Product Status | Active |
| Moisture Sensitive | Yes |
| Gain Error | 1 % FS |
| Maximum Operating Temperature | + 125 C |
| Supply Voltage - Max | 48 V |
| Minimum Operating Temperature | - 40 C |
| Factory Pack Quantity:Factory Pack Quantity | 260 |
| Supply Voltage - Min | 14 V |
| Interface Type | SPI |
| Part # Aliases | 935426486551 |
| Manufacturer | NXP |
| Brand | NXP Semiconductors |
| Analog Supply Voltage | - 0.3 V to 5.5 V |
| RoHS | Details |
| Digital Supply Voltage | - 0.3 V to 5.5 V |
| Series | - |
| Packaging | Tray |
| Type | 8-Input Low Power AFE |
| Power (Watts) | 125 mW |
| Subcategory | Data Converter ICs |
| Output Type | Differential |
| Number of Channels | 8 |
| Number of Bits | 24 |
| Input Type | Differential/Single-Ended |
| Architecture | SAR |
| Reference Voltage | 2.5 V |
| Reference Type | External |
| Resolution | 24 bit |
| Sampling Rate | 7.5 S/s to 288 kS/s |
| Product Type | Analog Front End - AFE |
| Voltage - Supply, Analog | 2.97V ~ 3.6V |
| Voltage - Supply, Digital | 2.97V ~ 3.6V |
| Power Consumption | 125 mW |
| Number of Converters | 1 Converter |
| Product | Low Power AFE |
| Input Voltage | 14 V to 48 V |
| Product Category | Analog Front End - AFE |