AFE0256GBTD OverviewIn the way of Die, it is packaged.In this electronic part, 14 Bits have been used.Tube contains it.In accordance with the base part number, its related parts can be identified.There are 0 pins on it.The minimum operating temperature is 0°C to ensure reliability.A maximum operating temperature of 85°C ensures its reliability.3.6V's maximal supply voltage is supported by this device.In order to operate, the maximum voltage supplied reaches 3.2V.In Surface Mount's direction, it is mounted.The analog IC used in this device is ANALOG CIRCUIT.It is recommended that the supply voltage be kept at 3.3V to maintain high efficiency.
AFE0256GBTD FeaturesAFE0256GBTD ApplicationsThere are a lot of Texas Instruments
AFE0256GBTD AFE applications.
Digital Multimeters, PLC's (Programming Logic Controllers)
RADAR processing, digital oscilloscopes
CMOS Image sensors for mobile applications
Medical Instrumentation and medical imaging
Music recording
Digital signal processing
Scientific instruments
Rotary encoder
Displaying
Transducer
| Lifecycle Status | ACTIVE (Last Updated: 6 days ago) |
| Factory Lead Time | 12 Weeks |
| Contact Plating | Gold |
| Mount | Surface Mount |
| Package / Case | Die |
| Number of Pins | 0 |
| Packaging | Tube |
| Pbfree Code | yes |
| Part Status | Active |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 3 (168 Hours) |
| Max Operating Temperature | 85°C |
| Min Operating Temperature | 0°C |
| Terminal Position | UPPER |
| Number of Functions | 1 |
| Base Part Number | AFE0256 |
| JESD-30 Code | R-XUUC-N |
| Operating Supply Voltage | 3.3V |
| Temperature Grade | OTHER |
| Number of Channels | 256 |
| Interface | SPI, Serial |
| Max Supply Voltage | 3.6V |
| Min Supply Voltage | 3.2V |
| Analog IC - Other Type | ANALOG CIRCUIT |
| Number of Bits | 14 |
| Resolution | 1.75 B |
| Power Consumption | 742mW |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |
| Lead Free | Lead Free |