NB100EP223FAG OverviewIt is available in the case 64-LQFP Exposed Pad for this cut smart buffer. It is available in the case Tray. There are 64 terminations in it. Using a supply voltage of 3.3V allows for high efficiency. Consequently, it will be mounted by Surface Mount. There is a classification of Fanout Buffer (Distribution), Multiplexer for this electronic part. The temperature should be set to 0°C~85°C to ensure reliable performance. This circuit clock should be able to operate on a power supply of 3V~3.6V volts. It's in the way of Surface Mount. It has a number of pins of 64. There is an output of HSTL. The 32 pins are utilized for operation. There is a family of objects known as the NB100EP223. It's set to 3.6V for the maximum supply voltage (Vsup). To ensure normal operation of the cut smart buffer, the supply voltage (Vsup) should always be kept above 3V. A component of the 100EP series can be found in this electrical part. The supply voltage should be kept at 3.3V in order to obtain maximum efficiency. As long as the frequency of the clock switch is set to 500MHz, excellent accuracy can be achieved.
NB100EP223FAG Features64 terminations
The operating temperature of 0°C~85°C degrees
at 500MHz frequency
NB100EP223FAG ApplicationsThere are a lot of ON Semiconductor
NB100EP223FAG Clock Buffers & Drivers applications.
High performance communication system
Data center
Cloud computing
Network
High speed industry
High-end consumer electronics
Data communication
Telecommunications
Computing
Medical imaging
| Mount | Surface Mount |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 64-LQFP Exposed Pad |
| Number of Pins | 32 |
| Operating Temperature | 0°C~85°C |
| Packaging | Tray |
| Series | 100EP |
| Published | 2006 |
| JESD-609 Code | e3 |
| Pbfree Code | yes |
| Part Status | Obsolete |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 3 (168 Hours) |
| Number of Terminations | 64 |
| Type | Fanout Buffer (Distribution), Multiplexer |
| Terminal Finish | Tin (Sn) |
| Voltage - Supply | 3V~3.6V |
| Terminal Position | QUAD |
| Terminal Form | GULL WING |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | 260 |
| Number of Functions | 1 |
| Supply Voltage | 3.3V |
| Terminal Pitch | 0.5mm |
| Frequency | 500MHz |
| Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) | 40 |
| Base Part Number | NB100EP223 |
| Output | HSTL |
| Pin Count | 64 |
| JESD-30 Code | S-PQFP-G64 |
| Operating Supply Voltage | 3.3V |
| Supply Voltage-Max (Vsup) | 3.6V |
| Supply Voltage-Min (Vsup) | 3V |
| Number of Circuits | 1 |
| Nominal Supply Current | 100mA |
| Propagation Delay | 1.35 ns |
| Halogen Free | Halogen Free |
| Input | HSTL, LVDS, LVPECL |
| Ratio - Input:Output | 2:22 |
| Differential - Input:Output | Yes/Yes |
| Same Edge Skew-Max (tskwd) | 0.065 ns |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS Status | RoHS Compliant |
| Lead Free | Lead Free |