IDT49FCT3805APY OverviewIt is available in the case 20-SSOP (0.209, 5.30mm Width) for this cut smart buffer. It is available in the case Tube. Consequently, it will be mounted by Surface Mount. There is a classification of Fanout Buffer (Distribution) for this electronic part. The temperature should be set to 0°C~70°C to ensure reliable performance. This circuit clock should be able to operate on a power supply of 3V~3.6V volts. There is an output of CMOS, LVTTL. There is a family of objects known as the IDT49FCT3805. A component of the 49FCT series can be found in this electrical part.
IDT49FCT3805APY FeaturesThe operating temperature of 0°C~70°C degrees
IDT49FCT3805APY ApplicationsThere are a lot of Renesas Electronics America Inc.
IDT49FCT3805APY Clock Buffers & Drivers applications.
High performance communication system
Data center
Cloud computing
Network
High speed industry
High-end consumer electronics
Data communication
Telecommunications
Computing
Medical imaging
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 20-SSOP (0.209, 5.30mm Width) |
| Supplier Device Package | 20-SSOP |
| Operating Temperature | 0°C~70°C |
| Packaging | Tube |
| Series | 49FCT |
| Part Status | Obsolete |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| Type | Fanout Buffer (Distribution) |
| Voltage - Supply | 3V~3.6V |
| Base Part Number | IDT49FCT3805 |
| Output | CMOS, LVTTL |
| Number of Circuits | 2 |
| Input | CMOS, LVTTL |
| Ratio - Input:Output | 1:5 |
| Differential - Input:Output | No/No |
| RoHS Status | Non-RoHS Compliant |