NB100EP223FAR2G OverviewIt's a electronic part of the 64-LQFP Exposed Pad package. It's packaged in the form of a Tape & Reel (TR). The maximum value for normal operation is 500MHz. There are 64 terminations in it. High efficiency is feasible with a supply voltage of 3.3V. It's set up in the way of Surface Mount. Fanout Buffer (Distribution), Multiplexer is the classification for this electrical component. To ensure reliable performance, the temperature should be set to 0°C~85°C. It should be able to work with a power source of 3V~3.6VV. It is placed in the way of Surface Mount. It has a pin count of 64 on it. Its output is HSTL. For operation, 64 pins are used. It is a member of the NB100EP223 family. The maximum supply voltage (Vsup) is set to 3.6V. For normal operation, the supply voltage (Vsup) should be kept above 3V. This electrical component belongs to the 100EP series. For maximum efficiency, the supply voltage should be kept at 3.3V.
NB100EP223FAR2G Features64 terminations
The operating temperature of 0°C~85°C degrees
NB100EP223FAR2G ApplicationsThere are a lot of ON Semiconductor
NB100EP223FAR2G Clock Buffers & Drivers applications.
Synchronous digital system
Car
Aviation
Medical instruments
Furniture
Machine made
Clock signal duplication
Clock signal format conversion
Clock signal level shifting
High performance communication system
| Mount | Surface Mount |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 64-LQFP Exposed Pad |
| Number of Pins | 64 |
| Operating Temperature | 0°C~85°C |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Series | 100EP |
| Published | 2006 |
| JESD-609 Code | e3 |
| Pbfree Code | yes |
| Part Status | Obsolete |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 3 (168 Hours) |
| Number of Terminations | 64 |
| Type | Fanout Buffer (Distribution), Multiplexer |
| Terminal Finish | Tin (Sn) |
| Voltage - Supply | 3V~3.6V |
| Terminal Position | QUAD |
| Terminal Form | GULL WING |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | 260 |
| Number of Functions | 1 |
| Supply Voltage | 3.3V |
| Terminal Pitch | 0.5mm |
| Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) | 40 |
| Base Part Number | NB100EP223 |
| Output | HSTL |
| Pin Count | 64 |
| Operating Supply Voltage | 3.3V |
| Supply Voltage-Max (Vsup) | 3.6V |
| Supply Voltage-Min (Vsup) | 3V |
| Number of Circuits | 1 |
| Propagation Delay | 1.35 ns |
| Frequency (Max) | 500MHz |
| Halogen Free | Halogen Free |
| Input | HSTL, LVDS, LVPECL |
| Ratio - Input:Output | 2:22 |
| Differential - Input:Output | Yes/Yes |
| Same Edge Skew-Max (tskwd) | 0.065 ns |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS Status | RoHS Compliant |
| Lead Free | Lead Free |