SI5330K-B00226-GMR OverviewA 24-VFQFN Exposed Pad case is used for packaging. A Tape & Reel (TR) is used to package it. Under normal circumstances, 350MHz is the maximum value. In it, there are 24 terminations. Supply voltages of 2.5V allow for high efficiency. A mount of Surface Mount has been applied to it. This electronic component falls under the classification of Fanout Buffer (Distribution), Translator. Temperature -40°C~85°C is recommended for reliable performance. With a 1.71V~3.63VV power source, it should work. There are 24 pins on timeing clock. There is LVPECL output from clock driver. Operation is performed with 24 pins. It belongs to the family SI5330. In this case, Vsup will be set to 2.75V (decimal). In order for the supply voltage (Vsup) to stay above 2.25V, it should be kept as high as possible.
SI5330K-B00226-GMR Features24 terminations
The operating temperature of -40°C~85°C degrees
SI5330K-B00226-GMR ApplicationsThere are a lot of Silicon Labs
SI5330K-B00226-GMR Clock Buffers & Drivers applications.
Medical instruments
Furniture
Machine made
Clock signal duplication
Clock signal format conversion
Clock signal level shifting
High performance communication system
Data center
Cloud computing
Network
| Factory Lead Time | 6 Weeks |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 24-VFQFN Exposed Pad |
| Surface Mount | YES |
| Number of Pins | 24 |
| Operating Temperature | -40°C~85°C |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Published | 1997 |
| Part Status | Active |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 2 (1 Year) |
| Number of Terminations | 24 |
| Type | Fanout Buffer (Distribution), Translator |
| Voltage - Supply | 1.71V~3.63V |
| Terminal Position | QUAD |
| Terminal Form | NO LEAD |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | NOT SPECIFIED |
| Number of Functions | 1 |
| Supply Voltage | 2.5V |
| Terminal Pitch | 0.5mm |
| Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) | NOT SPECIFIED |
| Base Part Number | SI5330 |
| Output | LVPECL |
| Pin Count | 24 |
| Supply Voltage-Max (Vsup) | 2.75V |
| Supply Voltage-Min (Vsup) | 2.25V |
| Number of Circuits | 1 |
| Frequency (Max) | 350MHz |
| Input | CMOS, HSTL, LVTTL, SSTL |
| Ratio - Input:Output | 1:4 |
| Differential - Input:Output | No/Yes |
| Propagation Delay (tpd) | 4 ns |
| Length | 4mm |
| Height Seated (Max) | 0.9mm |
| Width | 4mm |
| RoHS Status | RoHS Compliant |