NB100LVEP221FAR2 OverviewThere is a case of 52-LQFP Exposed Pad in which it is packaged. Cut Tape (CT) is the form in which it is packaged. It has 52 terminations. With a voltage of 2.5V, high efficiency is possible. In this case, it is set up as Surface Mount. Electrical components classified as Fanout Buffer (Distribution), Multiplexer are classified as such. In this case, it is placed in the way of Surface Mount. The pin count is 52. A 52 pin is used for operation. The NB100LVEP221 family contains it. Temperatures below -40°C are required to keep it reliable. Temperatures below 85°C allow stable operation. By default, it is set to output 20. A power supply of -2.5/-3.3/2.5/3.3V volts powers it. A maximum supply voltage of 3.8VV can be handled by it. A source voltage of 2.375V is as low as possible. This gadget can also be used to obtain NECL MODE: VCC = 0V WITH VEE = -2.375V TO -3.8V. It maintains excellent accuracy at a frequency of 1GHz.
NB100LVEP221FAR2 Features52 terminations
at 1GHz frequency
NB100LVEP221FAR2 ApplicationsThere are a lot of ON Semiconductor
NB100LVEP221FAR2 Clock Buffers & Drivers applications.
Car
Aviation
Medical instruments
Furniture
Machine made
Clock signal duplication
Clock signal format conversion
Clock signal level shifting
High performance communication system
Data center
| Mount | Surface Mount |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 52-LQFP Exposed Pad |
| Number of Pins | 52 |
| Packaging | Cut Tape (CT) |
| Published | 2007 |
| JESD-609 Code | e0 |
| Part Status | Obsolete |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 2 (1 Year) |
| Number of Terminations | 52 |
| Type | Fanout Buffer (Distribution), Multiplexer |
| Max Operating Temperature | 85°C |
| Min Operating Temperature | -40°C |
| Additional Feature | NECL MODE: VCC = 0V WITH VEE = -2.375V TO -3.8V |
| Terminal Position | QUAD |
| Terminal Form | GULL WING |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | 240 |
| Number of Functions | 1 |
| Supply Voltage | 2.5V |
| Terminal Pitch | 0.65mm |
| Frequency | 1GHz |
| Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) | 30 |
| Base Part Number | NB100LVEP221 |
| Pin Count | 52 |
| Number of Outputs | 20 |
| Power Supplies | -2.5/-3.3/2.5/3.3V |
| Temperature Grade | INDUSTRIAL |
| Number of Circuits | 1 |
| Max Supply Voltage | 3.8V |
| Min Supply Voltage | 2.375V |
| Input | LVPECL |
| Ratio - Input:Output | 2:20 |
| Same Edge Skew-Max (tskwd) | 0.05 ns |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS Status | Non-RoHS Compliant |
| Lead Free | Contains Lead |