NB2308AI5HDR2G OverviewClock generator is packaged in the way of Tape & Reel (TR). Clock PLL is embedded in the 16-SOIC (0.154, 3.90mm Width) package. The peak reflow temperature (Cel) amounts to 260 to be essentially indestructible. 16 terminations can be found in frequency generators. The supply voltage of 3.3V allows for high efficiency. Clock is designed for clock generator's input. 1 circuits are used to achieve clock PLL's superior flexibility. 133.3MHz is the maximal value for normal operation. PLL clock is mounted in the way of Surface Mount. The maximal supply voltage (Vsup) reaches 3.6V. The supply voltage (Vsup) should be kept above 3V for normal operation. Clock generators should operate with the voltage supply of 3V~3.6V. The temperature should be set at -40°C~85°C to ensure reliable performance. This electronic component can be classified into Zero Delay Buffer. Clock PLL is equipped with 16 pin count. According to the base part number, its related parts can be founded. Clock generator is designed with 16 pins. The supply voltage should be maintained at 3.3V for high efficiency. The maximal same edge skew (tskwd) can not be exceeded. There are 8 true outputs. The maximal current supplied for phase locked loop's operation reaches 60mA.
NB2308AI5HDR2G FeaturesAvailable in the 16-SOIC (0.154, 3.90mm Width)
Supply voltage of 3.3V
Operating supply voltage of 3.3V
8 true outputs
NB2308AI5HDR2G ApplicationsThere are a lot of ON Semiconductor
NB2308AI5HDR2G Clock Generators applications.
Wireless infrastructure
Instrument
Automatic test equipment
Wide area power system
Digital circuits
Wireless base station for LTE, LTE-advanced
Picocells, femtocells and small cells
Sampling clocks for ADC and DAC
1 Gigabit Ethernet
10 Gigabit Ethernet
| Mount | Surface Mount |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 16-SOIC (0.154, 3.90mm Width) |
| Number of Pins | 16 |
| Operating Temperature | -40°C~85°C |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Published | 2006 |
| JESD-609 Code | e3 |
| Pbfree Code | yes |
| Part Status | Obsolete |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| Number of Terminations | 16 |
| Type | Zero Delay Buffer |
| Terminal Finish | Tin (Sn) |
| Voltage - Supply | 3V~3.6V |
| Terminal Position | DUAL |
| Terminal Form | GULL WING |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | 260 |
| Number of Functions | 1 |
| Supply Voltage | 3.3V |
| Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) | 40 |
| Base Part Number | NB2308A |
| Pin Count | 16 |
| Operating Supply Voltage | 3.3V |
| Supply Voltage-Max (Vsup) | 3.6V |
| Supply Voltage-Min (Vsup) | 3V |
| Number of Circuits | 1 |
| Nominal Supply Current | 60mA |
| Max Supply Current | 60mA |
| Frequency (Max) | 133.3MHz |
| Output Characteristics | 3-STATE |
| Halogen Free | Halogen Free |
| Input | Clock |
| Ratio - Input:Output | 1:8 |
| PLL | Yes with Bypass |
| Differential - Input:Output | No/No |
| Divider/Multiplier | Yes/No |
| Same Edge Skew-Max (tskwd) | 0.2 ns |
| Number of True Outputs | 8 |
| Height | 1.05mm |
| Length | 5.1mm |
| Width | 4.5mm |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS Status | RoHS Compliant |
| Lead Free | Lead Free |