NB3H83905CDTG OverviewIt is available in the case 16-TSSOP (0.173, 4.40mm Width) for this cut smart buffer. It is available in the case Tube. There are 16 terminations in it. Using a supply voltage of 3.3V allows for high efficiency. Consequently, it will be mounted by Surface Mount. There is a classification of Fanout Buffer (Distribution) for this electronic part. The temperature should be set to -40°C~85°C to ensure reliable performance. This circuit clock should be able to operate on a power supply of 1.6V~3.465V volts. It's in the way of Surface Mount. It has a number of pins of 16. There is an output of LVCMOS, LVTTL. The 16 pins are utilized for operation. There is a family of objects known as the NB3H83905C. The clock divider consumes 10mA quiescent current and does not react to external factors. As long as the frequency of the clock switch is set to 100MHz, excellent accuracy can be achieved. As a result, the output contains 6 lines.
NB3H83905CDTG Features16 terminations
The operating temperature of -40°C~85°C degrees
at 100MHz frequency
NB3H83905CDTG ApplicationsThere are a lot of ON Semiconductor
NB3H83905CDTG Clock Buffers & Drivers applications.
High performance communication system
Data center
Cloud computing
Network
High speed industry
High-end consumer electronics
Data communication
Telecommunications
Computing
Medical imaging
| Lifecycle Status | ACTIVE (Last Updated: 3 days ago) |
| Factory Lead Time | 4 Weeks |
| Mount | Surface Mount |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 16-TSSOP (0.173, 4.40mm Width) |
| Number of Pins | 16 |
| Operating Temperature | -40°C~85°C |
| Packaging | Tube |
| Published | 2006 |
| JESD-609 Code | e4 |
| Pbfree Code | yes |
| Part Status | Active |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| Number of Terminations | 16 |
| ECCN Code | EAR99 |
| Type | Fanout Buffer (Distribution) |
| Terminal Finish | Nickel/Palladium/Gold (Ni/Pd/Au) |
| Voltage - Supply | 1.6V~3.465V |
| Terminal Position | DUAL |
| Terminal Form | GULL WING |
| Supply Voltage | 3.3V |
| Frequency | 100MHz |
| Base Part Number | NB3H83905C |
| Output | LVCMOS, LVTTL |
| Pin Count | 16 |
| Polarity | Non-Inverting |
| Number of Circuits | 1 |
| Quiescent Current | 10mA |
| Logic Function | Buffer, Clock |
| Input | LVCMOS, LVTTL, Crystal |
| Ratio - Input:Output | 1:6 |
| Primary Clock/Crystal Frequency-Nom | 100MHz |
| Differential - Input:Output | No/No |
| Max Duty Cycle | 53 % |
| Number of Output Lines | 6 |
| Duty Cycle | 53 % |
| Height | 1.05mm |
| Length | 5.1mm |
| Width | 4.5mm |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |
| Lead Free | Lead Free |