NB3L204KMNG Overview24-VFQFN Exposed Pad case is available for the cut smart buffer. In case Tube, the cut smart buffer is available. Normal operation has a maximum value of 350MHz. A total of 24 terminations have been found in it. The supply voltage of 2.5V is capable of providing high efficiency. If this is the case, it will be mounted as Surface Mount. This electronic part is classified as Fanout Buffer (Distribution). If you wish to ensure reliable performance, you should set the temperature to -40°C~85°C. In general, it should be able to work with a power source of 2.375V~3.63V volts. Buffer IC is HCSL that is output. The electronic gadget belongs to the NB3 family. This value is set to 2.625V for the maximum available supply voltage (Vsup). A voltage higher than 2.375V is necessary for normal operation of the system. With the help of this gadget, it is also possible to obtain ALSO OPERATES AT 2.97 TO 3.63 V SUPPLY.
NB3L204KMNG Features24 terminations
The operating temperature of -40°C~85°C degrees
NB3L204KMNG ApplicationsThere are a lot of ON Semiconductor
NB3L204KMNG Clock Buffers & Drivers applications.
Clock signal level shifting
High performance communication system
Data center
Cloud computing
Network
High speed industry
High-end consumer electronics
Data communication
Telecommunications
Computing
| Factory Lead Time | 10 Weeks |
| Lifecycle Status | ACTIVE (Last Updated: 1 day ago) |
| Mount | Surface Mount |
| Factory Lead Time | 4 Weeks |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 324-LFBGA, CSPBGA |
| Package / Case | 24-VFQFN Exposed Pad |
| Number of Pins | 325 |
| Surface Mount | YES |
| Operating Temperature | -40°C~85°C |
| Operating Temperature | -40°C~100°C TJ |
| Packaging | Tray |
| Packaging | Tube |
| Series | Artix-7 |
| Published | 2006 |
| Published | 2010 |
| JESD-609 Code | e3 |
| JESD-609 Code | e1 |
| Pbfree Code | yes |
| Part Status | Active |
| Part Status | Active |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 3 (168 Hours) |
| Number of Terminations | 24 |
| Number of Terminations | 324 |
| Type | Fanout Buffer (Distribution) |
| ECCN Code | 3A991.D |
| Terminal Finish | Tin (Sn) |
| Terminal Finish | Tin/Silver/Copper (Sn/Ag/Cu) |
| Additional Feature | ALSO OPERATES AT 2.97 TO 3.63 V SUPPLY |
| Voltage - Supply | 0.95V~1.05V |
| Voltage - Supply | 2.375V~3.63V |
| Terminal Position | BOTTOM |
| Terminal Position | QUAD |
| Terminal Form | BALL |
| Terminal Form | NO LEAD |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | NOT SPECIFIED |
| Supply Voltage | 1V |
| Number of Functions | 1 |
| Terminal Pitch | 0.8mm |
| Supply Voltage | 2.5V |
| Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) | NOT SPECIFIED |
| Terminal Pitch | 0.5mm |
| Pin Count | 324 |
| Number of Outputs | 210 |
| Output | HCSL |
| Qualification Status | Not Qualified |
| JESD-30 Code | S-XQCC-N24 |
| Power Supplies | 1V |
| Supply Voltage-Max (Vsup) | 2.625V |
| Number of I/O | 210 |
| Supply Voltage-Min (Vsup) | 2.375V |
| RAM Size | 337.5kB |
| Number of Circuits | 1 |
| Propagation Delay | 850 ps |
| Frequency (Max) | 350MHz |
| Turn On Delay Time | 850 ps |
| Family | NB3 |
| Programmable Logic Type | FIELD PROGRAMMABLE GATE ARRAY |
| Input | HCSL, LVCMOS, LVDS, LVPECL, LVTTL |
| Number of Logic Elements/Cells | 52160 |
| Ratio - Input:Output | 1:4 |
| Total RAM Bits | 2764800 |
| Differential - Input:Output | Yes/Yes |
| Number of LABs/CLBs | 4075 |
| fmax-Min | 350 MHz |
| Speed Grade | 2 |
| Length | 4mm |
| Height Seated (Max) | 0.9mm |
| Number of Registers | 65200 |
| Width | 4mm |
| Combinatorial Delay of a CLB-Max | 1.05 ns |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |
| Length | 15mm |
| Height Seated (Max) | 1.5mm |
| Width | 15mm |