MC100ES6011EJ OverviewThere is a case available for the cut smart buffer in 8-TSSOP, 8-MSOP (0.118, 3.00mm Width). This package is packaged in the form of a Tube. For normal operation, 3GHz is the maximum value. In this case, it will be mounted by Surface Mount. A classification of Fanout Buffer (Distribution) is assigned to this electronic part. Setting the temperature to -40°C~85°C will ensure reliable performance. Ideally, it should be able to operate from 2.375V~3.8V volts. There is a value of LVPECL as the output. As a member of the MC100ES6011 family, it falls under that category. A electronic part of this series belongs to the 100ES family.
MC100ES6011EJ FeaturesThe operating temperature of -40°C~85°C degrees
MC100ES6011EJ ApplicationsThere are a lot of Renesas Electronics America Inc.
MC100ES6011EJ Clock Buffers & Drivers applications.
Clock signal format conversion
Clock signal level shifting
High performance communication system
Data center
Cloud computing
Network
High speed industry
High-end consumer electronics
Data communication
Telecommunications
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 8-TSSOP, 8-MSOP (0.118, 3.00mm Width) |
| Supplier Device Package | 8-TSSOP |
| Operating Temperature | -40°C~85°C |
| Packaging | Tube |
| Series | 100ES |
| Part Status | Obsolete |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 3 (168 Hours) |
| Type | Fanout Buffer (Distribution) |
| Voltage - Supply | 2.375V~3.8V |
| Base Part Number | MC100ES6011 |
| Output | LVPECL |
| Number of Circuits | 1 |
| Frequency (Max) | 3GHz |
| Input | ECL |
| Ratio - Input:Output | 1:2 |
| Differential - Input:Output | Yes/Yes |