NB3L208KMNG OverviewThe clock divider is packaged in a 32-VFQFN Exposed Pad case. The package is in the form of a Tube. It contains 32 terminations. The supply voltage of 2.5V can be used to achieve high efficiency. The circuit clock is mounted on Surface Mount. The electrical component has a classification of Fanout Buffer (Distribution). When the temperature is set to -40°C~85°C, reliable performance is ensured. Any power source will work, as long as it has 2.375V~3.63VV. It is located in the way of Surface Mount. The output is HCSL. It is operated by using 32 pins. NB3 is a family of electronic gadgets. A maximum supply voltage (Vsup) is set to 2.625V. It is recommended to keep the supply voltage (Vsup) above 2.375V to ensure normal operation. By default, output 8 is set. You can also get ALSO OPERATES AT 2.97 TO 3.63 when you use this gadget. As long as the frequency is 350MHz, it maintains excellent accuracy.
NB3L208KMNG Features32 terminations
The operating temperature of -40°C~85°C degrees
at 350MHz frequency
NB3L208KMNG ApplicationsThere are a lot of ON Semiconductor
NB3L208KMNG Clock Buffers & Drivers applications.
Aviation
Medical instruments
Furniture
Machine made
Clock signal duplication
Clock signal format conversion
Clock signal level shifting
High performance communication system
Data center
Cloud computing
| Lifecycle Status | ACTIVE (Last Updated: 1 week ago) |
| Factory Lead Time | 4 Weeks |
| Mount | Surface Mount |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 32-VFQFN Exposed Pad |
| Number of Pins | 32 |
| Operating Temperature | -40°C~85°C |
| Packaging | Tube |
| Published | 2006 |
| JESD-609 Code | e3 |
| Pbfree Code | yes |
| Part Status | Active |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| Number of Terminations | 32 |
| Type | Fanout Buffer (Distribution) |
| Terminal Finish | Tin (Sn) |
| Additional Feature | ALSO OPERATES AT 2.97 TO 3.63 |
| Voltage - Supply | 2.375V~3.63V |
| Terminal Position | QUAD |
| Terminal Form | NO LEAD |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | NOT SPECIFIED |
| Number of Functions | 1 |
| Supply Voltage | 2.5V |
| Frequency | 350MHz |
| Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) | NOT SPECIFIED |
| Output | HCSL |
| Number of Outputs | 8 |
| Supply Voltage-Max (Vsup) | 2.625V |
| Supply Voltage-Min (Vsup) | 2.375V |
| Number of Circuits | 1 |
| Max Supply Current | 210mA |
| Family | NB3 |
| Input | HCSL, LVCMOS, LVDS, LVPECL, LVTTL |
| Ratio - Input:Output | 1:8 |
| Differential - Input:Output | Yes/Yes |
| Height | 950μm |
| Length | 5mm |
| Width | 5mm |
| REACH SVHC | No SVHC |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |
| Lead Free | Lead Free |