LMV112SD OverviewThe clock divider is packaged in a 8-WFDFN Exposed Pad case. The package is in the form of a Tape & Reel (TR). As a rule, the maximum value for normal operation is 40MHz. It contains 8 terminations. The supply voltage of 2.7V can be used to achieve high efficiency. The circuit clock is mounted on Surface Mount. The electrical component has a classification of Buffer/Driver. When the temperature is set to -40°C~85°C, reliable performance is ensured. Any power source will work, as long as it has 2.4V~5VV. It is located in the way of Surface Mount. It has a pin count of 8. It is operated by using 8 pins. This is a member of the LMV112 family. By default, output 2 is set.
LMV112SD Features8 terminations
The operating temperature of -40°C~85°C degrees
LMV112SD ApplicationsThere are a lot of Texas Instruments
LMV112SD Clock Buffers & Drivers applications.
Aviation
Medical instruments
Furniture
Machine made
Clock signal duplication
Clock signal format conversion
Clock signal level shifting
High performance communication system
Data center
Cloud computing
| Mount | Surface Mount |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 8-WFDFN Exposed Pad |
| Number of Pins | 8 |
| Operating Temperature | -40°C~85°C |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| JESD-609 Code | e0 |
| Part Status | Obsolete |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| Number of Terminations | 8 |
| ECCN Code | EAR99 |
| Type | Buffer/Driver |
| Terminal Finish | Tin/Lead (Sn/Pb) |
| Voltage - Supply | 2.4V~5V |
| Terminal Position | DUAL |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | 260 |
| Number of Functions | 2 |
| Supply Voltage | 2.7V |
| Terminal Pitch | 0.5mm |
| Base Part Number | LMV112 |
| Pin Count | 8 |
| Number of Outputs | 2 |
| Output Current | 68mA |
| Frequency (Max) | 40MHz |
| Slew Rate | 110 V/us |
| Input | Clock |
| Ratio - Input:Output | 1:1 |
| Supply Voltage Limit-Max | 5.5V |
| -3db Bandwidth | 40MHz |
| Differential - Input:Output | No/No |
| Length | 3mm |
| Width | 3mm |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS Status | Non-RoHS Compliant |
| Lead Free | Contains Lead |