NB3L853141DTR2G OverviewThere is a case of 20-TSSOP (0.173, 4.40mm Width) in which it is packaged. Tape & Reel (TR) is the form in which it is packaged. In this case, it is set up as Surface Mount. Electrical components classified as Fanout Buffer (Distribution), Multiplexer are classified as such. It is recommended to set the temperature to -40°C~85°C in order to ensure reliable performance. The clock switch should operate with a voltage of 2.375V~3.8VV. In this case, it is placed in the way of Surface Mount. The pin count is 20. As a result, it produces LVPECL. A 20 pin is used for operation. The NB3L853141 family contains it. By default, it is set to output 5. It consumes 55mA quiescent current and is unaffected by external factors. It maintains excellent accuracy at a frequency of 700MHz.
NB3L853141DTR2G FeaturesThe operating temperature of -40°C~85°C degrees
at 700MHz frequency
NB3L853141DTR2G ApplicationsThere are a lot of ON Semiconductor
NB3L853141DTR2G Clock Buffers & Drivers applications.
Car
Aviation
Medical instruments
Furniture
Machine made
Clock signal duplication
Clock signal format conversion
Clock signal level shifting
High performance communication system
Data center
| Lifecycle Status | ACTIVE (Last Updated: 14 hours ago) |
| Factory Lead Time | 6 Weeks |
| Contact Plating | Gold |
| Mount | Surface Mount |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 20-TSSOP (0.173, 4.40mm Width) |
| Number of Pins | 20 |
| Weight | 190.990737mg |
| Operating Temperature | -40°C~85°C |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Published | 2006 |
| JESD-609 Code | e4 |
| Pbfree Code | yes |
| Part Status | Active |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| Type | Fanout Buffer (Distribution), Multiplexer |
| Voltage - Supply | 2.375V~3.8V |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | NOT SPECIFIED |
| Frequency | 700MHz |
| Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) | NOT SPECIFIED |
| Base Part Number | NB3L853141 |
| Output | LVPECL |
| Pin Count | 20 |
| Number of Outputs | 5 |
| Number of Circuits | 1 |
| Operating Supply Current | 55mA |
| Quiescent Current | 55mA |
| Input | HCSL, LVCMOS, LVDS, LVHSTL, LVPECL, LVTTL, SSTL |
| Ratio - Input:Output | 2:5 |
| Differential - Input:Output | Yes/Yes |
| Max Duty Cycle | 55 % |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |
| Lead Free | Lead Free |