CDCLVP1208RHDR OverviewThe clock divider is packaged in a 28-VFQFN Exposed Pad case. The package is in the form of a Tape & Reel (TR). As a rule, the maximum value for normal operation is 2GHz. It contains 28 terminations. The supply voltage of 2.5V can be used to achieve high efficiency. The circuit clock is mounted on Surface Mount. The electrical component has a classification of Fanout Buffer (Distribution), Multiplexer. When the temperature is set to -40°C~85°C, reliable performance is ensured. Any power source will work, as long as it has 2.375V~3.6VV. It is located in the way of Surface Mount. It has a pin count of 28. The output is LVPECL. It is operated by using 28 pins. This is a member of the CDCLVP1208 family. CDC is a family of electronic gadgets. A maximum supply voltage (Vsup) is set to 3.6V. It is recommended to keep the supply voltage (Vsup) above 2.375V to ensure normal operation. By default, output 8 is set. Power is provided by a 2.5/3.3V volt source. As a result, it employs the TR packing method.
CDCLVP1208RHDR Features28 terminations
The operating temperature of -40°C~85°C degrees
CDCLVP1208RHDR ApplicationsThere are a lot of Texas Instruments
CDCLVP1208RHDR Clock Buffers & Drivers applications.
Aviation
Medical instruments
Furniture
Machine made
Clock signal duplication
Clock signal format conversion
Clock signal level shifting
High performance communication system
Data center
Cloud computing
| Lifecycle Status | ACTIVE (Last Updated: 6 days ago) |
| Factory Lead Time | 6 Weeks |
| Contact Plating | Gold |
| Mount | Surface Mount |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 28-VFQFN Exposed Pad |
| Number of Pins | 28 |
| Operating Temperature | -40°C~85°C |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| JESD-609 Code | e4 |
| Pbfree Code | yes |
| Part Status | Active |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 3 (168 Hours) |
| Number of Terminations | 28 |
| Type | Fanout Buffer (Distribution), Multiplexer |
| Packing Method | TR |
| Voltage - Supply | 2.375V~3.6V |
| Terminal Position | QUAD |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | 260 |
| Number of Functions | 1 |
| Supply Voltage | 2.5V |
| Base Part Number | CDCLVP1208 |
| Output | LVPECL |
| Pin Count | 28 |
| Number of Outputs | 8 |
| Supply Voltage-Max (Vsup) | 3.6V |
| Power Supplies | 2.5/3.3V |
| Supply Voltage-Min (Vsup) | 2.375V |
| Number of Circuits | 1 |
| Propagation Delay | 450 ps |
| Turn On Delay Time | 450 ps |
| Frequency (Max) | 2GHz |
| Family | CDC |
| Input | LVCMOS, LVDS, LVPECL, LVTTL |
| Ratio - Input:Output | 2:8 |
| Differential - Input:Output | Yes/Yes |
| Prop. Delay@Nom-Sup | 0.45 ns |
| Power Supply Current-Max (ICC) | 73mA |
| fmax-Min | 2000 MHz |
| Same Edge Skew-Max (tskwd) | 0.02 ns |
| Height | 1mm |
| Length | 5mm |
| Width | 5mm |
| Thickness | 900μm |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |
| Lead Free | Lead Free |