NB3L8533DTG OverviewThere is a case available for the cut smart buffer in 20-TSSOP (0.173, 4.40mm Width). This package is packaged in the form of a Tube. For normal operation, 650MHz is the maximum value. It has 20 terminations in it, which means that it is terminated. Supply voltages of 2.5V are capable of achieving high efficiency. In this case, it will be mounted by Surface Mount. A classification of Fanout Buffer (Distribution), Multiplexer is assigned to this electronic part. Setting the temperature to -40°C~85°C will ensure reliable performance. Ideally, it should be able to operate from 2.375V~3.63V volts. It has been positioned in the way of Surface Mount. There is a value of LVPECL as the output. During operation, 20 pins are used. A member of the NB3 family, this clock buffer is a digital camera. Vsup is set to 3.63V as the maximum supply voltage. As a general rule, the supply voltage (Vsup) should be maintained above 2.375V. When the supply voltage is at 3.3V, the efficiency will be highest.
NB3L8533DTG Features20 terminations
The operating temperature of -40°C~85°C degrees
NB3L8533DTG ApplicationsThere are a lot of ON Semiconductor
NB3L8533DTG Clock Buffers & Drivers applications.
Clock signal format conversion
Clock signal level shifting
High performance communication system
Data center
Cloud computing
Network
High speed industry
High-end consumer electronics
Data communication
Telecommunications
| Lifecycle Status | ACTIVE (Last Updated: 4 days ago) |
| Factory Lead Time | 4 Weeks |
| Mount | Surface Mount |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 20-TSSOP (0.173, 4.40mm Width) |
| Number of Pins | 20 |
| Operating Temperature | -40°C~85°C |
| Packaging | Tube |
| Published | 2006 |
| JESD-609 Code | e4 |
| Pbfree Code | yes |
| Part Status | Active |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| Number of Terminations | 20 |
| Type | Fanout Buffer (Distribution), Multiplexer |
| Terminal Finish | Nickel/Palladium/Gold (Ni/Pd/Au) |
| Voltage - Supply | 2.375V~3.63V |
| Terminal Position | DUAL |
| Terminal Form | GULL WING |
| Number of Functions | 1 |
| Supply Voltage | 2.5V |
| Terminal Pitch | 0.65mm |
| Output | LVPECL |
| Qualification Status | Not Qualified |
| Operating Supply Voltage | 3.3V |
| Supply Voltage-Max (Vsup) | 3.63V |
| Supply Voltage-Min (Vsup) | 2.375V |
| Number of Circuits | 1 |
| Frequency (Max) | 650MHz |
| Family | NB3 |
| Input | CML, HCSL, HSTL, LVDS, LVPECL, SSTL |
| Ratio - Input:Output | 2:4 |
| Differential - Input:Output | Yes/Yes |
| Max Duty Cycle | 53 % |
| Same Edge Skew-Max (tskwd) | 0.03 ns |
| Length | 6.5mm |
| Width | 4.4mm |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |
| Lead Free | Lead Free |