PI49FCT3803L OverviewIt is available in the case 16-TSSOP (0.173, 4.40mm Width) for this cut smart buffer. It is available in the case Tube. There is a maximum value of 156MHz for normal operation. There are 16 terminations in it. Using a supply voltage of 3.3V allows for high efficiency. Consequently, it will be mounted by Surface Mount. There is a classification of Fanout Buffer (Distribution) for this electronic part. The temperature should be set to 0°C~70°C to ensure reliable performance. This circuit clock should be able to operate on a power supply of 3V~3.6V volts. There is an output of CMOS, TTL. There is a family of objects known as the 49FCT3803. It is part of the FCT family of electronic buffer ICs. It's set to 3.6V for the maximum supply voltage (Vsup). To ensure normal operation of the cut smart buffer, the supply voltage (Vsup) should always be kept above 3V. Power for the clock buffer comes from a 3.3V volt supply. A component of the 49FCT series can be found in this electrical part.
PI49FCT3803L Features16 terminations
The operating temperature of 0°C~70°C degrees
PI49FCT3803L ApplicationsThere are a lot of Diodes Incorporated
PI49FCT3803L Clock Buffers & Drivers applications.
High performance communication system
Data center
Cloud computing
Network
High speed industry
High-end consumer electronics
Data communication
Telecommunications
Computing
Medical imaging
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 16-TSSOP (0.173, 4.40mm Width) |
| Surface Mount | YES |
| Operating Temperature | 0°C~70°C |
| Packaging | Tube |
| Series | 49FCT |
| Published | 2004 |
| JESD-609 Code | e3 |
| Part Status | Obsolete |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| Number of Terminations | 16 |
| ECCN Code | EAR99 |
| Type | Fanout Buffer (Distribution) |
| Terminal Finish | Matte Tin (Sn) |
| Voltage - Supply | 3V~3.6V |
| Terminal Position | DUAL |
| Terminal Form | GULL WING |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | 260 |
| Number of Functions | 1 |
| Supply Voltage | 3.3V |
| Terminal Pitch | 0.65mm |
| Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) | 30 |
| Base Part Number | 49FCT3803 |
| Output | CMOS, TTL |
| Qualification Status | Not Qualified |
| Supply Voltage-Max (Vsup) | 3.6V |
| Power Supplies | 3.3V |
| Supply Voltage-Min (Vsup) | 3V |
| Number of Circuits | 1 |
| Frequency (Max) | 156MHz |
| Family | FCT |
| Input | CMOS, TTL |
| Ratio - Input:Output | 1:7 |
| Differential - Input:Output | No/No |
| Prop. Delay@Nom-Sup | 2.5 ns |
| Propagation Delay (tpd) | 2.5 ns |
| Same Edge Skew-Max (tskwd) | 0.25 ns |
| Length | 5mm |
| Width | 4.4mm |
| RoHS Status | Non-RoHS Compliant |