NB3M8302CDR2G OverviewIt's a electronic part of the 8-SOIC (0.154, 3.90mm Width) package. It's packaged in the form of a Tape & Reel (TR). There are 8 terminations in it. High efficiency is feasible with a supply voltage of 3.3V. It's set up in the way of Surface Mount. Fanout Buffer (Distribution) is the classification for this electrical component. To ensure reliable performance, the temperature should be set to -40°C~85°C. It should be able to work with a power source of 3.135V~3.465VV. It is placed in the way of Surface Mount. Its output is LVCMOS, LVTTL. For operation, 8 pins are used. This electronic gadget is a member of the NB3 family. The maximum supply voltage (Vsup) is set to 3.465V. For maximum efficiency, the supply voltage should be kept at 3.3V. With a frequency of 200MHz, it is capable of maintaining excellent accuracy.
NB3M8302CDR2G Features8 terminations
The operating temperature of -40°C~85°C degrees
at 200MHz frequency
NB3M8302CDR2G ApplicationsThere are a lot of ON Semiconductor
NB3M8302CDR2G Clock Buffers & Drivers applications.
Synchronous digital system
Car
Aviation
Medical instruments
Furniture
Machine made
Clock signal duplication
Clock signal format conversion
Clock signal level shifting
High performance communication system
| Lifecycle Status | ACTIVE (Last Updated: 1 day ago) |
| Factory Lead Time | 13 Weeks |
| Mount | Surface Mount |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 8-SOIC (0.154, 3.90mm Width) |
| Number of Pins | 8 |
| Operating Temperature | -40°C~85°C |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Published | 2006 |
| JESD-609 Code | e3 |
| Pbfree Code | yes |
| Part Status | Active |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| Number of Terminations | 8 |
| Type | Fanout Buffer (Distribution) |
| Terminal Finish | Tin (Sn) |
| Voltage - Supply | 3.135V~3.465V |
| Terminal Position | DUAL |
| Terminal Form | GULL WING |
| Number of Functions | 1 |
| Supply Voltage | 3.3V |
| Frequency | 200MHz |
| Output | LVCMOS, LVTTL |
| Operating Supply Voltage | 3.3V |
| Supply Voltage-Max (Vsup) | 3.465V |
| Number of Circuits | 1 |
| Family | NB3 |
| Input | LVCMOS, LVTTL |
| Ratio - Input:Output | 1:2 |
| Differential - Input:Output | No/No |
| Prop. Delay@Nom-Sup | 3.3 ns |
| Propagation Delay (tpd) | 3.3 ns |
| Max Duty Cycle | 60 % |
| Length | 4.9mm |
| Width | 3.9mm |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |
| Lead Free | Lead Free |