MK74CB218BRLF OverviewIt is available in the case 28-SSOP (0.154, 3.90mm Width) for this cut smart buffer. It is available in the case Tube. There is a maximum value of 200MHz for normal operation. Consequently, it will be mounted by Surface Mount. There is a classification of Fanout Buffer (Distribution) for this electronic part. The temperature should be set to 0°C~70°C to ensure reliable performance. This circuit clock should be able to operate on a power supply of 3V~3.6V volts. There is a family of objects known as the MK74CB218. A component of the 74CB, Buffalo™ series can be found in this electrical part.
MK74CB218BRLF FeaturesThe operating temperature of 0°C~70°C degrees
MK74CB218BRLF ApplicationsThere are a lot of Renesas Electronics America Inc.
MK74CB218BRLF Clock Buffers & Drivers applications.
High performance communication system
Data center
Cloud computing
Network
High speed industry
High-end consumer electronics
Data communication
Telecommunications
Computing
Medical imaging
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 28-SSOP (0.154, 3.90mm Width) |
| Operating Temperature | 0°C~70°C |
| Packaging | Tube |
| Series | 74CB, Buffalo™ |
| Part Status | Last Time Buy |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| Type | Fanout Buffer (Distribution) |
| Voltage - Supply | 3V~3.6V |
| Base Part Number | MK74CB218 |
| Number of Circuits | 2 |
| Frequency (Max) | 200MHz |
| Input | LVCMOS |
| Ratio - Input:Output | 1:8 |
| Differential - Input:Output | No/No |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |