NB3N3002DTG OverviewClock ICs are packaged using the Tube method. In the 16-TSSOP (0.173, 4.40mm Width) package, there is an embedded clock generator. A maximum temperature of 260 can be sustained by this clock generator ic during reflowing. There are a total of 16 terminations in this file. A voltage of 3.3V should be applied to this electronic frequency generator. In this case, Clock, Crystal is designed to be the input of the clock generator. The frequency generator has a maximum frequency of 200MHz. Thanks to the Surface Mount, this electric component can easily be installed on a panel. There are 3.135V~3.465V available for use with this clock PLL. Test statistics suggest setting the ambient temperature at -40°C~85°C, which is -40°C~85°C. There are several logic levels in HCSL, LVDS logic that can be used with this clock generator. It is possible to classify this electronic component as a Clock Generator. An IC that generates clocks specifically for microprocessors, this clock PLL is 16-bits in si16e. The related electrical components for the base part number NB3N3002 can be found below. A 16 pin is available on the clock PLL. Clock PLL is capable of handling a voltage of 3.3V. By operating at a frequency of 25MHz, frequency generator is able to achieve high efficiency. In this case, we have a 1-element clock PLL that performs well in the absence of jitter. During this clock generator operation, a maximum current of 95mA is supplied.
NB3N3002DTG FeaturesAvailable in the 16-TSSOP (0.173, 4.40mm Width)
Supply voltage of 3.3V
Operating supply voltage of 3.3V
NB3N3002DTG ApplicationsThere are a lot of ON Semiconductor
NB3N3002DTG Clock Generators applications.
Wide area power system
Digital circuits
Wireless base station for LTE, LTE-advanced
Picocells, femtocells and small cells
Sampling clocks for ADC and DAC
1 Gigabit Ethernet
10 Gigabit Ethernet
FPGA and processor clocks
Line cards used in telephone exchange
Fiber Channel
| Lifecycle Status | ACTIVE (Last Updated: 2 days ago) |
| Factory Lead Time | 4 Weeks |
| Mount | Surface Mount |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 16-TSSOP (0.173, 4.40mm Width) |
| Number of Pins | 16 |
| Operating Temperature | -40°C~85°C |
| Packaging | Tube |
| Published | 2006 |
| JESD-609 Code | e4 |
| Pbfree Code | yes |
| Part Status | Active |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| Number of Terminations | 16 |
| ECCN Code | EAR99 |
| Type | Clock Generator |
| Terminal Finish | Nickel/Palladium/Gold (Ni/Pd/Au) |
| Voltage - Supply | 3.135V~3.465V |
| Terminal Position | DUAL |
| Terminal Form | GULL WING |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | 260 |
| Supply Voltage | 3.3V |
| Terminal Pitch | 0.65mm |
| Frequency | 25MHz |
| Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) | 40 |
| Base Part Number | NB3N3002 |
| Output | HCSL, LVDS |
| Pin Count | 16 |
| Operating Supply Voltage | 3.3V |
| Number of Elements | 1 |
| Nominal Supply Current | 95mA |
| Max Supply Current | 95mA |
| Frequency (Max) | 200MHz |
| Halogen Free | Halogen Free |
| Input | Clock, Crystal |
| Ratio - Input:Output | 1:1 |
| Primary Clock/Crystal Frequency-Nom | 25MHz |
| PLL | Yes |
| Differential - Input:Output | No/Yes |
| Height | 1.2mm |
| Length | 5.1mm |
| Width | 1.2mm |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |
| Lead Free | Lead Free |