NB3W800LMNTXG OverviewClock generator is packaged in the way of Tape & Reel (TR). Clock PLL is embedded in the 48-VFQFN Exposed Pad package. The peak reflow temperature (Cel) amounts to NOT SPECIFIED to be essentially indestructible. 48 terminations can be found in frequency generators. The supply voltage of 3.3V allows for high efficiency. Clock is designed for clock generator's input. 1 circuits are used to achieve clock PLL's superior flexibility. 133.33MHz is the maximal value for normal operation. PLL clock is mounted in the way of Surface Mount. The maximal supply voltage (Vsup) reaches 3.465V. Clock generators should operate with the voltage supply of 3.135V~3.465V. The temperature should be set at 0°C~70°C to ensure reliable performance. HCSL is designed for clock generator's output. The maximal same edge skew (tskwd) can not be exceeded. This clock generator belongs to the family of NB3.
NB3W800LMNTXG FeaturesAvailable in the 48-VFQFN Exposed Pad
Supply voltage of 3.3V
NB3W800LMNTXG ApplicationsThere are a lot of ON Semiconductor
NB3W800LMNTXG Clock Generators applications.
Wireless infrastructure
Instrument
Automatic test equipment
Wide area power system
Digital circuits
Wireless base station for LTE, LTE-advanced
Picocells, femtocells and small cells
Sampling clocks for ADC and DAC
1 Gigabit Ethernet
10 Gigabit Ethernet
| Lifecycle Status | ACTIVE (Last Updated: 6 days ago) |
| Factory Lead Time | 26 Weeks |
| Mount | Surface Mount |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 48-VFQFN Exposed Pad |
| Operating Temperature | 0°C~70°C |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Published | 2014 |
| JESD-609 Code | e3 |
| Pbfree Code | yes |
| Part Status | Active |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 3 (168 Hours) |
| Number of Terminations | 48 |
| Terminal Finish | Tin (Sn) |
| Voltage - Supply | 3.135V~3.465V |
| Terminal Position | QUAD |
| Terminal Form | NO LEAD |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | NOT SPECIFIED |
| Number of Functions | 1 |
| Supply Voltage | 3.3V |
| Terminal Pitch | 0.4mm |
| Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) | NOT SPECIFIED |
| Output | HCSL |
| JESD-30 Code | S-XQCC-N48 |
| Supply Voltage-Max (Vsup) | 3.465V |
| Number of Circuits | 1 |
| Frequency (Max) | 133.33MHz |
| Family | NB3 |
| Input | Clock |
| Ratio - Input:Output | 1:8 |
| PLL | Yes with Bypass |
| Differential - Input:Output | Yes/Yes |
| Divider/Multiplier | No/No |
| Same Edge Skew-Max (tskwd) | 0.05 ns |
| Length | 6mm |
| Width | 6mm |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |
| Lead Free | Lead Free |