NB3N51032DTG OverviewAs a clock IC, it is packaged by the Tube method. The 16-TSSOP (0.173, 4.40mm Width) package embeds this Clock PLL. As you can see, it consists of 16 terminations. Basically, this time clock generator needs a voltage of 3.3V. There is a Clock PLL called Clock, Crystal which is designed to be the input to this clock generator. Using 1 circuits, the electronic part's full performance can be accessed. A Surface Mount-shaped electrical component makes it convenient to mount on a panel. There should be 3.135V~3.465V provided with this RF synthesizer. As determined by the test statistics, the ambient temperature should be set to -40°C~85°C. In this case, we are dealing with a frequency synthesizer that can be used with HCSL, LVDS logic levels. As far as this electronic part is concerned, it can be classified as a Clock Generator component. There are 16 pins that are available on the clock PLL. The output frequency can be magnified as high as possible with the assistance of 2 signal outputs. High efficiency is achieved when operating at a frequency of 200MHz. For its full function, a supply current of 100mA is required. This RF synthesizer operation requires a maximum current of 100mA.
NB3N51032DTG FeaturesAvailable in the 16-TSSOP (0.173, 4.40mm Width)
Supply voltage of 3.3V
NB3N51032DTG ApplicationsThere are a lot of ON Semiconductor
NB3N51032DTG Clock Generators applications.
Picocells, femtocells and small cells
Sampling clocks for ADC and DAC
1 Gigabit Ethernet
10 Gigabit Ethernet
FPGA and processor clocks
Line cards used in telephone exchange
Fiber Channel
PCI express cards
Infotainment systems
Medical equipment
| Lifecycle Status | ACTIVE (Last Updated: 1 day ago) |
| Factory Lead Time | 6 Weeks |
| Mount | Surface Mount |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 16-TSSOP (0.173, 4.40mm Width) |
| Number of Pins | 16 |
| Weight | 172.98879mg |
| Operating Temperature | -40°C~85°C |
| Packaging | Tube |
| Published | 2006 |
| JESD-609 Code | e4 |
| Pbfree Code | yes |
| Part Status | Active |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| Number of Terminations | 16 |
| ECCN Code | EAR99 |
| Type | Clock Generator |
| Terminal Finish | Nickel/Palladium/Gold (Ni/Pd/Au) |
| Voltage - Supply | 3.135V~3.465V |
| Terminal Position | DUAL |
| Terminal Form | GULL WING |
| Supply Voltage | 3.3V |
| Terminal Pitch | 0.65mm |
| Frequency | 200MHz |
| Output | HCSL, LVDS |
| Number of Outputs | 2 |
| Power Supplies | 3.3V |
| Number of Circuits | 1 |
| Operating Supply Current | 100mA |
| Max Supply Current | 100mA |
| Input | Clock, Crystal |
| Ratio - Input:Output | 1:2 |
| Primary Clock/Crystal Frequency-Nom | 25MHz |
| PLL | Yes |
| Differential - Input:Output | No/Yes |
| Max Duty Cycle | 55 % |
| Divider/Multiplier | Yes/No |
| Height | 1.05mm |
| Length | 5.1mm |
| Width | 4.5mm |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |
| Lead Free | Lead Free |