NB3N551DG OverviewThe clock divider is available in 8-SOIC (0.154, 3.90mm Width) case. There is a Tube package attached to it. A total of 8 terminations are present. Supply voltages of 3.3V enable high efficiency. As you can see, it is mounted by Surface Mount. An electronic component classified as Fanout Buffer (Distribution) is categorized as such. Set the temperature to -40°C~85°C for reliable performance. The clock switch should be able to be powered by a 3V~5.5V V source. This item is positioned in the way of Surface Mount. There is a pin count of 8 on timeing clock. There is an output of LVCMOS, LVTTL. The 8 pins are used for operation. This object belongs to the NB3N551 family. There is an electronic gadget called 3N in this family. There is 3.6V maximum supply voltage (Vsup). The supply voltage (Vsup) should be maintained above 3V in order for the clock divider to operate normally. As a default, it outputs 4. Keeping the supply voltage at 3.3V will ensure maximum efficiency. Despite its low frequency 180MHz, it maintains excellent accuracy.
NB3N551DG Features8 terminations
The operating temperature of -40°C~85°C degrees
at 180MHz frequency
NB3N551DG ApplicationsThere are a lot of ON Semiconductor
NB3N551DG Clock Buffers & Drivers applications.
Machine made
Clock signal duplication
Clock signal format conversion
Clock signal level shifting
High performance communication system
Data center
Cloud computing
Network
High speed industry
High-end consumer electronics
| Lifecycle Status | ACTIVE (Last Updated: 3 days ago) |
| Factory Lead Time | 8 Weeks |
| Mount | Surface Mount |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 8-SOIC (0.154, 3.90mm Width) |
| Number of Pins | 8 |
| Operating Temperature | -40°C~85°C |
| Packaging | Tube |
| Published | 2006 |
| JESD-609 Code | e3 |
| Pbfree Code | yes |
| Part Status | Active |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| Number of Terminations | 8 |
| Type | Fanout Buffer (Distribution) |
| Terminal Finish | Tin (Sn) |
| Voltage - Supply | 3V~5.5V |
| Terminal Position | DUAL |
| Terminal Form | GULL WING |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | 260 |
| Number of Functions | 1 |
| Supply Voltage | 3.3V |
| Frequency | 180MHz |
| Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) | 40 |
| Base Part Number | NB3N551 |
| Output | LVCMOS, LVTTL |
| Pin Count | 8 |
| Number of Outputs | 4 |
| Operating Supply Voltage | 3.3V |
| Supply Voltage-Max (Vsup) | 3.6V |
| Supply Voltage-Min (Vsup) | 3V |
| Number of Circuits | 1 |
| Nominal Supply Current | 50mA |
| Max Supply Current | 40mA |
| Propagation Delay | 6 ns |
| Turn On Delay Time | 6 ns |
| Family | 3N |
| Halogen Free | Halogen Free |
| Input | LVCMOS, LVTTL |
| Ratio - Input:Output | 1:4 |
| Max I(ol) | 0.025 A |
| Differential - Input:Output | No/No |
| Height | 1.5mm |
| Length | 5mm |
| Width | 4mm |
| REACH SVHC | No SVHC |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |
| Lead Free | Lead Free |