NB3N853501EDTG OverviewThe clock divider is packaged in a 20-TSSOP (0.173, 4.40mm Width) case. The package is in the form of a Tube. As a rule, the maximum value for normal operation is 266MHz. It contains 20 terminations. The supply voltage of 3.3V can be used to achieve high efficiency. The circuit clock is mounted on Surface Mount. The electrical component has a classification of Fanout Buffer (Distribution), Multiplexer. When the temperature is set to -40°C~85°C, reliable performance is ensured. Any power source will work, as long as it has 3.135V~3.465VV. It is located in the way of Surface Mount. It has a pin count of 20. The output is LVPECL. It is operated by using 20 pins. 3N is a family of electronic gadgets. A maximum supply voltage (Vsup) is set to 3.465V. A voltage of 3.3V is recommended for maximum efficiency.
NB3N853501EDTG Features20 terminations
The operating temperature of -40°C~85°C degrees
NB3N853501EDTG ApplicationsThere are a lot of ON Semiconductor
NB3N853501EDTG Clock Buffers & Drivers applications.
Aviation
Medical instruments
Furniture
Machine made
Clock signal duplication
Clock signal format conversion
Clock signal level shifting
High performance communication system
Data center
Cloud computing
| Lifecycle Status | ACTIVE (Last Updated: 3 days ago) |
| Factory Lead Time | 6 Weeks |
| Mount | Surface Mount |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 20-TSSOP (0.173, 4.40mm Width) |
| Number of Pins | 20 |
| Operating Temperature | -40°C~85°C |
| Packaging | Tube |
| Published | 2006 |
| JESD-609 Code | e4 |
| Pbfree Code | yes |
| Part Status | Active |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| Number of Terminations | 20 |
| Type | Fanout Buffer (Distribution), Multiplexer |
| Terminal Finish | Nickel/Palladium/Gold (Ni/Pd/Au) |
| Voltage - Supply | 3.135V~3.465V |
| Terminal Position | DUAL |
| Terminal Form | GULL WING |
| Number of Functions | 1 |
| Supply Voltage | 3.3V |
| Terminal Pitch | 0.65mm |
| Output | LVPECL |
| Pin Count | 20 |
| Operating Supply Voltage | 3.3V |
| Supply Voltage-Max (Vsup) | 3.465V |
| Number of Circuits | 1 |
| Nominal Supply Current | 50mA |
| Frequency (Max) | 266MHz |
| Family | 3N |
| Halogen Free | Halogen Free |
| Input | LVCMOS, LVTTL |
| Ratio - Input:Output | 2:4 |
| Differential - Input:Output | No/Yes |
| Prop. Delay@Nom-Sup | 2 ns |
| Propagation Delay (tpd) | 2 ns |
| Same Edge Skew-Max (tskwd) | 0.03 ns |
| Length | 6.5mm |
| Width | 4.4mm |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |
| Lead Free | Lead Free |