NB3N853531EDTR2G OverviewThere is a case option of 20-TSSOP (0.173, 4.40mm Width) available for this clock divider. There is a Tape & Reel (TR) packaged with it. 20 terminations have been recorded. With a supply voltage of 3.3V, high efficiency is possible. As far as I can tell, it is mounted by Surface Mount. Electronic parts classified as Fanout Buffer (Distribution), Multiplexer are considered to be safety components. It is recommended to set the temperature to -40°C~85°C so the system can perform reliably. In order for it to function, a power source of 3.135V~3.465V V must be available. Surface Mount is placed within the way of this object. A pin count of 20 can be found on it. As a result, the output is LVPECL. It is operated using the 20 pins. This is a member of the family of NB3N853531. It is capable of maintaining excellent accuracy with a frequency of 266MHz.
NB3N853531EDTR2G Features20 terminations
The operating temperature of -40°C~85°C degrees
at 266MHz frequency
NB3N853531EDTR2G ApplicationsThere are a lot of ON Semiconductor
NB3N853531EDTR2G Clock Buffers & Drivers applications.
Clock signal duplication
Clock signal format conversion
Clock signal level shifting
High performance communication system
Data center
Cloud computing
Network
High speed industry
High-end consumer electronics
Data communication
| Lifecycle Status | ACTIVE (Last Updated: 3 days ago) |
| Factory Lead Time | 6 Weeks |
| Mount | Surface Mount |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 20-TSSOP (0.173, 4.40mm Width) |
| Number of Pins | 20 |
| Operating Temperature | -40°C~85°C |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Published | 2006 |
| JESD-609 Code | e4 |
| Pbfree Code | yes |
| Part Status | Active |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| Number of Terminations | 20 |
| ECCN Code | EAR99 |
| Type | Fanout Buffer (Distribution), Multiplexer |
| Terminal Finish | Nickel/Palladium/Gold (Ni/Pd/Au) |
| Voltage - Supply | 3.135V~3.465V |
| Terminal Position | DUAL |
| Terminal Form | GULL WING |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | NOT SPECIFIED |
| Supply Voltage | 3.3V |
| Terminal Pitch | 0.65mm |
| Frequency | 266MHz |
| Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) | NOT SPECIFIED |
| Base Part Number | NB3N853531 |
| Output | LVPECL |
| Pin Count | 20 |
| Number of Circuits | 1 |
| Nominal Supply Current | 60mA |
| Propagation Delay | 1.8 ns |
| Halogen Free | Halogen Free |
| Input | LVCMOS, LVTTL, Crystal |
| Ratio - Input:Output | 2:4 |
| Primary Clock/Crystal Frequency-Nom | 266MHz |
| Differential - Input:Output | No/Yes |
| Length | 6.5mm |
| Width | 4.4mm |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |
| Lead Free | Lead Free |