MC100LVEL11DTR2G OverviewA 8-TSSOP, 8-MSOP (0.118, 3.00mm Width) case is used for packaging. A Tape & Reel (TR) is used to package it. In it, there are 8 terminations. Supply voltages of 3.3V allow for high efficiency. A mount of Surface Mount has been applied to it. This electronic component falls under the classification of Fanout Buffer (Distribution). Temperature -40°C~85°C is recommended for reliable performance. With a 3V~3.8VV power source, it should work. In the direction of Surface Mount, it is placed. There are 8 pins on timeing clock. There is ECL, PECL output from clock driver. Operation is performed with 8 pins. It belongs to the family MC100LVEL11. In order for the supply voltage (Vsup) to stay above 3V, it should be kept as high as possible. By default, the output is set to 4. There is a voltage supply of -3.3V volts for powering it. The 100LVEL series is the name of this electronic component. The frequency 1GHz allows excellent accuracy to be maintained. A maximum input voltage of 2.42V can be applied to it.
MC100LVEL11DTR2G Features8 terminations
The operating temperature of -40°C~85°C degrees
at 1GHz frequency
MC100LVEL11DTR2G ApplicationsThere are a lot of ON Semiconductor
MC100LVEL11DTR2G Clock Buffers & Drivers applications.
Medical instruments
Furniture
Machine made
Clock signal duplication
Clock signal format conversion
Clock signal level shifting
High performance communication system
Data center
Cloud computing
Network
| Lifecycle Status | ACTIVE (Last Updated: 5 days ago) |
| Factory Lead Time | 8 Weeks |
| Mount | Surface Mount |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 8-TSSOP, 8-MSOP (0.118, 3.00mm Width) |
| Number of Pins | 8 |
| Operating Temperature | -40°C~85°C |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Series | 100LVEL |
| Published | 1996 |
| JESD-609 Code | e3 |
| Pbfree Code | yes |
| Part Status | Active |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 3 (168 Hours) |
| Number of Terminations | 8 |
| ECCN Code | EAR99 |
| Type | Fanout Buffer (Distribution) |
| Terminal Finish | Tin (Sn) |
| Voltage - Supply | 3V~3.8V |
| Terminal Position | DUAL |
| Terminal Form | GULL WING |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | 260 |
| Number of Functions | 1 |
| Supply Voltage | 3.3V |
| Terminal Pitch | 0.65mm |
| Frequency | 1GHz |
| Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) | 40 |
| Base Part Number | MC100LVEL11 |
| Output | ECL, PECL |
| Pin Count | 8 |
| Number of Outputs | 4 |
| Power Supplies | -3.3V |
| Supply Voltage-Min (Vsup) | 3V |
| Number of Circuits | 1 |
| Propagation Delay | 405 ps |
| Turn On Delay Time | 435 ps |
| Max Input Voltage | 2.42V |
| Halogen Free | Halogen Free |
| Input | ECL, PECL |
| Ratio - Input:Output | 1:2 |
| Differential - Input:Output | Yes/Yes |
| Same Edge Skew-Max (tskwd) | 0.02 ns |
| Length | 3mm |
| Width | 3mm |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |
| Lead Free | Lead Free |