NB4L339MNG OverviewA 32-VFQFN Exposed Pad case is used for packaging. A Tube is used to package it. In it, there are 32 terminations. Supply voltages of 2.5V allow for high efficiency. A mount of Surface Mount has been applied to it. This electronic component falls under the classification of Fanout Buffer (Distribution), Divider, Multiplexer. Temperature -40°C~85°C is recommended for reliable performance. With a 2.375V~3.6VV power source, it should work. In the direction of Surface Mount, it is placed. There are 32 pins on timeing clock. There is LVPECL output from clock driver. Operation is performed with 32 pins. It belongs to the family NB4L339. A member of the 4L family, this gadget is a timeing clock. In this case, Vsup will be set to 3.6V (decimal). In order for the supply voltage (Vsup) to stay above 2.375V, it should be kept as high as possible. There is a voltage supply of 2.5/3.3V volts for powering it. There is no external influence on it, as it consumes 90mA quiescent current. The frequency 700MHz allows excellent accuracy to be maintained.
NB4L339MNG Features32 terminations
The operating temperature of -40°C~85°C degrees
at 700MHz frequency
NB4L339MNG ApplicationsThere are a lot of ON Semiconductor
NB4L339MNG Clock Buffers & Drivers applications.
Medical instruments
Furniture
Machine made
Clock signal duplication
Clock signal format conversion
Clock signal level shifting
High performance communication system
Data center
Cloud computing
Network
| Factory Lead Time | 4 Weeks |
| Mount | Surface Mount |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 32-VFQFN Exposed Pad |
| Number of Pins | 32 |
| Operating Temperature | -40°C~85°C |
| Packaging | Tube |
| Published | 2007 |
| JESD-609 Code | e3 |
| Pbfree Code | yes |
| Part Status | Obsolete |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| Number of Terminations | 32 |
| Type | Fanout Buffer (Distribution), Divider, Multiplexer |
| Terminal Finish | Tin (Sn) |
| Voltage - Supply | 2.375V~3.6V |
| Terminal Position | QUAD |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | 260 |
| Number of Functions | 1 |
| Supply Voltage | 2.5V |
| Frequency | 700MHz |
| Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) | 40 |
| Base Part Number | NB4L339 |
| Output | LVPECL |
| Pin Count | 32 |
| Supply Voltage-Max (Vsup) | 3.6V |
| Power Supplies | 2.5/3.3V |
| Supply Voltage-Min (Vsup) | 2.375V |
| Number of Circuits | 1 |
| Nominal Supply Current | 70mA |
| Quiescent Current | 90mA |
| Family | 4L |
| Logic Function | Clock |
| Halogen Free | Halogen Free |
| Input | CML, LVDS, LVPECL |
| Ratio - Input:Output | 2:4 |
| Differential - Input:Output | Yes/Yes |
| Propagation Delay (tpd) | 5 ns |
| Height | 950μm |
| Length | 5mm |
| Width | 5mm |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS Status | RoHS Compliant |
| Lead Free | Lead Free |