CDC391DG4 OverviewThere is a case option of 16-SOIC (0.154, 3.90mm Width) available for this clock divider. There is a Tube packaged with it. 16 terminations have been recorded. With a supply voltage of 5V, high efficiency is possible. As far as I can tell, it is mounted by Surface Mount. Electronic parts classified as Fanout Buffer (Distribution) are considered to be safety components. It is recommended to set the temperature to -40°C~85°C so the system can perform reliably. In order for it to function, a power source of 4.75V~5.25V V must be available. Surface Mount is placed within the way of this object. A pin count of 16 can be found on it. It is operated using the 16 pins. This is a member of the family of CDC391. There is a default setting of output 6. There is a 5V volt supply attached to it. In order to achieve maximum efficiency, the supply voltage should be kept at 5V. In addition, it consumes 40mA quiescent current and is unaffected by external factors. It is capable of maintaining excellent accuracy with a frequency of 100MHz. The configuration of this clock buffer is 1 bits. The system has 2 ports configured.
CDC391DG4 Features16 terminations
The operating temperature of -40°C~85°C degrees
at 100MHz frequency
CDC391DG4 ApplicationsThere are a lot of Texas Instruments
CDC391DG4 Clock Buffers & Drivers applications.
Clock signal duplication
Clock signal format conversion
Clock signal level shifting
High performance communication system
Data center
Cloud computing
Network
High speed industry
High-end consumer electronics
Data communication
| Lifecycle Status | ACTIVE (Last Updated: 1 week ago) |
| Factory Lead Time | 6 Weeks |
| Contact Plating | Gold |
| Mount | Surface Mount |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 16-SOIC (0.154, 3.90mm Width) |
| Number of Pins | 16 |
| Weight | 155.100241mg |
| Operating Temperature | -40°C~85°C |
| Packaging | Tube |
| JESD-609 Code | e4 |
| Pbfree Code | yes |
| Part Status | Active |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| Number of Terminations | 16 |
| Type | Fanout Buffer (Distribution) |
| Max Power Dissipation | 770mW |
| Voltage - Supply | 4.75V~5.25V |
| Terminal Position | DUAL |
| Terminal Form | GULL WING |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | 260 |
| Number of Functions | 1 |
| Supply Voltage | 5V |
| Frequency | 100MHz |
| Base Part Number | CDC391 |
| Pin Count | 16 |
| Number of Outputs | 6 |
| Operating Supply Voltage | 5V |
| Power Supplies | 5V |
| Number of Circuits | 1 |
| Number of Ports | 2 |
| Nominal Supply Current | 40mA |
| Power Dissipation | 770mW |
| Number of Bits | 1 |
| Propagation Delay | 7 ns |
| Quiescent Current | 40mA |
| Turn On Delay Time | 7 ns |
| Output Characteristics | 3-STATE |
| Input | TTL |
| Output Polarity | TRUE |
| Ratio - Input:Output | 1:6 |
| Max I(ol) | 0.048 A |
| Differential - Input:Output | No/No |
| Prop. Delay@Nom-Sup | 5 ns |
| Count Direction | UNIDIRECTIONAL |
| Translation | N/A |
| Height | 1.75mm |
| Length | 9.9mm |
| Width | 3.91mm |
| Thickness | 1.58mm |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |
| Lead Free | Lead Free |