NB4L6254FAG OverviewThe clock divider is available in 32-LQFP case. There is a Tray package attached to it. A total of 32 terminations are present. Supply voltages of 2.5V enable high efficiency. As you can see, it is mounted by Surface Mount. An electronic component classified as Multiplexer, Switch is categorized as such. Set the temperature to -40°C~85°C for reliable performance. The clock switch should be able to be powered by a 2.375V~3.465V V source. This item is positioned in the way of Surface Mount. There is a pin count of 32 on timeing clock. There is an output of LVPECL. The 32 pins are used for operation. This object belongs to the NB4L6254 family. There is an electronic gadget called 4L in this family. The supply voltage (Vsup) should be maintained above 2.375V in order for the clock divider to operate normally. As a default, it outputs 6. Keeping the supply voltage at 3.3V will ensure maximum efficiency. Despite its low frequency 3GHz, it maintains excellent accuracy.
NB4L6254FAG Features32 terminations
The operating temperature of -40°C~85°C degrees
at 3GHz frequency
NB4L6254FAG ApplicationsThere are a lot of ON Semiconductor
NB4L6254FAG Clock Buffers & Drivers applications.
Machine made
Clock signal duplication
Clock signal format conversion
Clock signal level shifting
High performance communication system
Data center
Cloud computing
Network
High speed industry
High-end consumer electronics
| Factory Lead Time | 14 Weeks |
| Mount | Surface Mount |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 32-LQFP |
| Number of Pins | 32 |
| Operating Temperature | -40°C~85°C |
| Packaging | Tray |
| Published | 2009 |
| JESD-609 Code | e3 |
| Pbfree Code | yes |
| Part Status | Obsolete |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 2 (1 Year) |
| Number of Terminations | 32 |
| Termination | SMD/SMT |
| Type | Multiplexer, Switch |
| Terminal Finish | Tin (Sn) |
| HTS Code | 8542.39.00.01 |
| Voltage - Supply | 2.375V~3.465V |
| Terminal Position | QUAD |
| Terminal Form | GULL WING |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | 260 |
| Number of Functions | 1 |
| Supply Voltage | 2.5V |
| Terminal Pitch | 0.8mm |
| Frequency | 3GHz |
| Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) | 40 |
| Base Part Number | NB4L6254 |
| Output | LVPECL |
| Pin Count | 32 |
| Number of Outputs | 6 |
| Qualification Status | Not Qualified |
| Operating Supply Voltage | 3.3V |
| Supply Voltage-Min (Vsup) | 2.375V |
| Number of Circuits | 1 or 2 |
| Nominal Supply Current | 60mA |
| Family | 4L |
| Data Rate | 3 Gbps |
| Halogen Free | Halogen Free |
| Supply Type | Single |
| Input | LVCMOS, LVPECL |
| Ratio - Input:Output | 1:6, 1:3 |
| Differential - Input:Output | Yes/Yes |
| Propagation Delay (tpd) | 0.485 ns |
| Input Current | 100μA |
| fmax-Min | 3000 MHz |
| Same Edge Skew-Max (tskwd) | 0.05 ns |
| Length | 7mm |
| Width | 7mm |
| REACH SVHC | No SVHC |
| RoHS Status | RoHS Compliant |
| Lead Free | Lead Free |