NB6L11D OverviewThe clock divider is packaged in a 8-SOIC (0.154, 3.90mm Width) case. The package is in the form of a Tube. It contains 8 terminations. The supply voltage of 2.5V can be used to achieve high efficiency. The circuit clock is mounted on Surface Mount. The electrical component has a classification of Fanout Buffer (Distribution), Translator. It has a pin count of 8. 6L is a family of electronic gadgets. A maximum supply voltage (Vsup) is set to 3.465V. It is recommended to keep the supply voltage (Vsup) above 2.375V to ensure normal operation. True outputs are available in 2. You can also get NECL MODE: VCC = 0V WITH VEE = -2.375V TO -3.465V when you use this gadget. It is possible for stable operation to be achieved at a temperature of 85°C°C. As a result, it runs at a minimum working temperature of -40°C degrees Celsius.
NB6L11D Features8 terminations
NB6L11D ApplicationsThere are a lot of Rochester Electronics, LLC
NB6L11D Clock Buffers & Drivers applications.
Aviation
Medical instruments
Furniture
Machine made
Clock signal duplication
Clock signal format conversion
Clock signal level shifting
High performance communication system
Data center
Cloud computing
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 8-SOIC (0.154, 3.90mm Width) |
| Surface Mount | YES |
| Packaging | Tube |
| JESD-609 Code | e0 |
| Pbfree Code | yes |
| Part Status | Obsolete |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 3 (168 Hours) |
| Number of Terminations | 8 |
| Type | Fanout Buffer (Distribution), Translator |
| Terminal Finish | TIN LEAD |
| Additional Feature | NECL MODE: VCC = 0V WITH VEE = -2.375V TO -3.465V |
| Terminal Position | DUAL |
| Terminal Form | GULL WING |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | 240 |
| Number of Functions | 1 |
| Supply Voltage | 2.5V |
| Terminal Pitch | 1.27mm |
| Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) | 30 |
| Pin Count | 8 |
| JESD-30 Code | R-PDSO-G8 |
| Qualification Status | COMMERCIAL |
| Operating Temperature (Max) | 85°C |
| Operating Temperature (Min) | -40°C |
| Supply Voltage-Max (Vsup) | 3.465V |
| Temperature Grade | INDUSTRIAL |
| Supply Voltage-Min (Vsup) | 2.375V |
| Family | 6L |
| Ratio - Input:Output | 1:2 |
| Propagation Delay (tpd) | 0.2 ns |
| Same Edge Skew-Max (tskwd) | 0.015 ns |
| Number of True Outputs | 2 |
| Input Conditioning | DIFFERENTIAL |
| Length | 4.9mm |
| Height Seated (Max) | 1.75mm |
| Width | 3.9mm |
| RoHS Status | Non-RoHS Compliant |