CY29949AXIT OverviewThere is a case of 52-TQFP in which it is packaged. Tape & Reel (TR) is the form in which it is packaged. It is recommended that the maximum value for normal operation is 200MHz. In this case, it is set up as Surface Mount. Electrical components classified as Fanout Buffer (Distribution), Divider, Multiplexer are classified as such. It is recommended to set the temperature to -40°C~85°C in order to ensure reliable performance. The clock switch should operate with a voltage of 2.375V~3.6VV. As a result, it produces LVCMOS, LVTTL.
CY29949AXIT FeaturesThe operating temperature of -40°C~85°C degrees
CY29949AXIT ApplicationsThere are a lot of Rochester Electronics, LLC
CY29949AXIT Clock Buffers & Drivers applications.
Car
Aviation
Medical instruments
Furniture
Machine made
Clock signal duplication
Clock signal format conversion
Clock signal level shifting
High performance communication system
Data center
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 52-TQFP |
| Supplier Device Package | 52-TQFP (10x10) |
| Operating Temperature | -40°C~85°C |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Part Status | Obsolete |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 3 (168 Hours) |
| Type | Fanout Buffer (Distribution), Divider, Multiplexer |
| Voltage - Supply | 2.375V~3.6V |
| Output | LVCMOS, LVTTL |
| Number of Circuits | 1 |
| Frequency (Max) | 200MHz |
| Input | LVCMOS, LVPECL, LVTTL |
| Ratio - Input:Output | 1:15 |
| Differential - Input:Output | Yes/Yes |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |