NB7L14MMNG OverviewAs far as the case type is concerned, the cut smart buffer is available in 16-VFQFN Exposed Pad. There is a case available for the circuit clock in Tube. A total of 16 terminations are present in it. With a supply voltage of 2.5V, it is possible to achieve a high level of efficiency. As a result, it will be mounted by Surface Mount in this case. This electronic part is classified as Fanout Buffer (Distribution), Translator, Data. It is recommended to set the temperature to -40°C~85°C in order to achieve reliable performance. It should be capable of operating with a power supply of 2.375V~3.465V volts. Its recommended mounting way is Surface Mount. The clock buffer contains 16 pins. The output is set to CML. Operation is performed using the 16 pins. Basically, it belongs to the same family as the NB7L14M. The buffer IC belongs to the 7L family. It is important to keep the supply voltage (Vsup) above 2.375V in order to ensure normal operation. The default setting of this field is to output 8. As a result, it requires a supply voltage of 2.5/3.3V volts to run. The clock divider consumes 105mA quiescent current, and it is unaffected by external factors. The frequency of 8GHz maintains excellent accuracy. Currently, 4 channels are available.
NB7L14MMNG Features16 terminations
The operating temperature of -40°C~85°C degrees
at 8GHz frequency
NB7L14MMNG ApplicationsThere are a lot of ON Semiconductor
NB7L14MMNG Clock Buffers & Drivers applications.
Synchronous digital system
Car
Aviation
Medical instruments
Furniture
Machine made
Clock signal duplication
Clock signal format conversion
Clock signal level shifting
High performance communication system
| Lifecycle Status | LIFETIME (Last Updated: 2 days ago) |
| Factory Lead Time | 4 Weeks |
| Contact Plating | Tin |
| Mount | Surface Mount |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 16-VFQFN Exposed Pad |
| Number of Pins | 16 |
| Operating Temperature | -40°C~85°C |
| Packaging | Tube |
| Published | 2006 |
| Pbfree Code | yes |
| Part Status | Last Time Buy |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| Number of Terminations | 16 |
| Type | Fanout Buffer (Distribution), Translator, Data |
| Terminal Finish | Nickel/Gold/Palladium (Ni/Au/Pd) |
| Voltage - Supply | 2.375V~3.465V |
| Terminal Position | QUAD |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | 260 |
| Number of Functions | 1 |
| Supply Voltage | 2.5V |
| Terminal Pitch | 0.5mm |
| Frequency | 8GHz |
| Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) | 40 |
| Base Part Number | NB7L14M |
| Output | CML |
| Pin Count | 16 |
| Number of Outputs | 8 |
| Power Supplies | 2.5/3.3V |
| Supply Voltage-Min (Vsup) | 2.375V |
| Number of Channels | 4 |
| Number of Circuits | 1 |
| Nominal Supply Current | 140mA |
| Propagation Delay | 150 ps |
| Quiescent Current | 105mA |
| Turn On Delay Time | 150 ps |
| Family | 7L |
| Data Rate | 12 Gbps |
| Halogen Free | Halogen Free |
| Input | CML, LVCMOS, LVDS, LVPECL, LVTTL |
| Ratio - Input:Output | 1:4 |
| Differential - Input:Output | Yes/Yes |
| Max Duty Cycle | 55 % |
| Length | 3mm |
| Width | 3mm |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |
| Lead Free | Lead Free |