NB7V58MMNG OverviewThe clock divider is packaged in a 16-VFQFN Exposed Pad case. The package is in the form of a Tube. As a rule, the maximum value for normal operation is 7GHz. It contains 16 terminations. The supply voltage of 1.8V can be used to achieve high efficiency. The circuit clock is mounted on Surface Mount. The electrical component has a classification of Multiplexer, Data. When the temperature is set to -40°C~85°C, reliable performance is ensured. Any power source will work, as long as it has 1.71V~3.6VV. It is located in the way of Surface Mount. It has a pin count of 16. The output is CML. It is operated by using 16 pins. This is a member of the NB7V58M family. 7V is a family of electronic gadgets. A maximum supply voltage (Vsup) is set to 3.6V. It is part of the GigaComm™ series of electrical components. A quiescent current of 150mA is consumed, and its external influences are unaffected.
NB7V58MMNG Features16 terminations
The operating temperature of -40°C~85°C degrees
NB7V58MMNG ApplicationsThere are a lot of ON Semiconductor
NB7V58MMNG Clock Buffers & Drivers applications.
Aviation
Medical instruments
Furniture
Machine made
Clock signal duplication
Clock signal format conversion
Clock signal level shifting
High performance communication system
Data center
Cloud computing
| Lifecycle Status | ACTIVE (Last Updated: 21 hours ago) |
| Factory Lead Time | 6 Weeks |
| Mount | Surface Mount |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 16-VFQFN Exposed Pad |
| Number of Pins | 16 |
| Operating Temperature | -40°C~85°C |
| Packaging | Tube |
| Series | GigaComm™ |
| Published | 2009 |
| Pbfree Code | yes |
| Part Status | Active |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| Number of Terminations | 16 |
| Type | Multiplexer, Data |
| Terminal Finish | Nickel/Gold/Palladium (Ni/Au/Pd) |
| Voltage - Supply | 1.71V~3.6V |
| Terminal Position | QUAD |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | 260 |
| Number of Functions | 1 |
| Supply Voltage | 1.8V |
| Terminal Pitch | 0.5mm |
| Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) | 40 |
| Base Part Number | NB7V58M |
| Output | CML |
| Pin Count | 16 |
| Supply Voltage-Max (Vsup) | 3.6V |
| Number of Circuits | 1 |
| Nominal Supply Current | 100mA |
| Propagation Delay | 180 ps |
| Quiescent Current | 150mA |
| Frequency (Max) | 7GHz |
| Family | 7V |
| Logic Function | Translator |
| Halogen Free | Halogen Free |
| Input | CML, LVDS, LVPECL |
| Ratio - Input:Output | 2:1 |
| Differential - Input:Output | Yes/Yes |
| Prop. Delay@Nom-Sup | 0.24 ns |
| Duty Cycle | 60 % |
| Height | 950μm |
| Length | 3mm |
| Width | 3mm |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |
| Lead Free | Lead Free |