SI53301-B-GMR OverviewIt is available in the case 32-VFQFN Exposed Pad for this cut smart buffer. It is available in the case Tape & Reel (TR). There is a maximum value of 725MHz for normal operation. There are 32 terminations in it. Using a supply voltage of 1.8V allows for high efficiency. Consequently, it will be mounted by Surface Mount. There is a classification of Fanout Buffer (Distribution), Multiplexer, Translator for this electronic part. The temperature should be set to -40°C~85°C to ensure reliable performance. This circuit clock should be able to operate on a power supply of 1.71V~3.63V volts. It's in the way of Surface Mount. There is an output of LVCMOS, LVDS, LVPECL. The 32 pins are utilized for operation. There is a family of objects known as the SI53301. As a default, it is set to output 6 by default.
SI53301-B-GMR Features32 terminations
The operating temperature of -40°C~85°C degrees
SI53301-B-GMR ApplicationsThere are a lot of Silicon Labs
SI53301-B-GMR Clock Buffers & Drivers applications.
High performance communication system
Data center
Cloud computing
Network
High speed industry
High-end consumer electronics
Data communication
Telecommunications
Computing
Medical imaging
| Factory Lead Time | 6 Weeks |
| Mount | Surface Mount |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 32-VFQFN Exposed Pad |
| Number of Pins | 32 |
| Operating Temperature | -40°C~85°C |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Published | 1997 |
| Part Status | Active |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 2 (1 Year) |
| Number of Terminations | 32 |
| Type | Fanout Buffer (Distribution), Multiplexer, Translator |
| Voltage - Supply | 1.71V~3.63V |
| Terminal Position | QUAD |
| Terminal Form | NO LEAD |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | 260 |
| Number of Functions | 1 |
| Supply Voltage | 1.8V |
| Terminal Pitch | 0.5mm |
| Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) | 40 |
| Base Part Number | SI53301 |
| Output | LVCMOS, LVDS, LVPECL |
| Number of Outputs | 6 |
| Number of Circuits | 1 |
| Frequency (Max) | 725MHz |
| Input | CML, HCSL, LVCMOS, LVDS, LVPECL |
| Ratio - Input:Output | 1:6 |
| Differential - Input:Output | Yes/Yes |
| Max Duty Cycle | 60 % |
| Length | 5mm |
| Width | 5mm |
| RoHS Status | RoHS Compliant |