NB7VQ58MMNTXG OverviewA 16-VFQFN Exposed Pad case is used for packaging. A Tape & Reel (TR) is used to package it. Under normal circumstances, 7GHz is the maximum value. In it, there are 16 terminations. Supply voltages of 1.8V allow for high efficiency. A mount of Surface Mount has been applied to it. This electronic component falls under the classification of Multiplexer, Data. Temperature -40°C~85°C is recommended for reliable performance. With a 1.71V~3.6VV power source, it should work. In the direction of Surface Mount, it is placed. There are 16 pins on timeing clock. There is CML output from clock driver. Operation is performed with 16 pins. It belongs to the family NB7VQ58M. A member of the 7V family, this gadget is a timeing clock. In this case, Vsup will be set to 3.6V (decimal). The GigaComm™ series is the name of this electronic component. There is no external influence on it, as it consumes 150mA quiescent current.
NB7VQ58MMNTXG Features16 terminations
The operating temperature of -40°C~85°C degrees
NB7VQ58MMNTXG ApplicationsThere are a lot of ON Semiconductor
NB7VQ58MMNTXG Clock Buffers & Drivers applications.
Medical instruments
Furniture
Machine made
Clock signal duplication
Clock signal format conversion
Clock signal level shifting
High performance communication system
Data center
Cloud computing
Network
| Factory Lead Time | 11 Weeks |
| Mount | Surface Mount |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 16-VFQFN Exposed Pad |
| Number of Pins | 16 |
| Operating Temperature | -40°C~85°C |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Series | GigaComm™ |
| Published | 2009 |
| Pbfree Code | yes |
| Part Status | Obsolete |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| Number of Terminations | 16 |
| Type | Multiplexer, Data |
| Terminal Finish | Nickel/Gold/Palladium (Ni/Au/Pd) |
| Voltage - Supply | 1.71V~3.6V |
| Terminal Position | QUAD |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | 260 |
| Number of Functions | 1 |
| Supply Voltage | 1.8V |
| Terminal Pitch | 0.5mm |
| Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) | 40 |
| Base Part Number | NB7VQ58M |
| Output | CML |
| Pin Count | 16 |
| Supply Voltage-Max (Vsup) | 3.6V |
| Number of Circuits | 1 |
| Quiescent Current | 150mA |
| Frequency (Max) | 7GHz |
| Family | 7V |
| Halogen Free | Halogen Free |
| Input | CML, LVDS, LVPECL |
| Ratio - Input:Output | 2:1 |
| Differential - Input:Output | Yes/Yes |
| Prop. Delay@Nom-Sup | 0.24 ns |
| Propagation Delay (tpd) | 22 ns |
| Length | 3mm |
| Width | 3mm |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS Status | RoHS Compliant |
| Lead Free | Lead Free |