NBC12429AFNR2G OverviewAs a clock IC, it uses the Tape & Reel (TR) package. 28-LCC (J-Lead) contains this Clock PLL. When reflowed, this frequency generator can withstand a maximum temperature of 260. As a result, frequency synthesizers can be found to contain 28 terminations. For this clock generator ic, a voltage of 3.3V is required. This Clock PLL will be fed by Crystal as its input. Providing a maximum frequency of 400MHz, this clock-based RF synthesizer is suitable for a variety of applications. The Surface Mount allows this electrical component to be easily installed on the panel. There are 3.135V~5.25V different supply voltages that can be provided for this RF synthesizer. Based on test statistics, ambient temperature should be set at -40°C~85°C. I would like to present to you a frequency synthesizer that is compatible with PECL logic levels. This is an electronic part that can be classified as a PLL Clock Generator in this case. In particular, this clock PLL is designed to be used with microprocessors. NBC12429A is the base part number for finding related electronic parts. There is a 28 pin that is available on the digital clock generator. The maximum supply voltage that clock generator can handle is 5V. In order to provide better clock signal output, this frequency synthesizer is equipped with ALSO OPRATES AT 5V SUPPLY. 1 signal outputs allow for maximi1ation of output frequency.
NBC12429AFNR2G FeaturesAvailable in the 28-LCC (J-Lead)
Supply voltage of 3.3V
Operating supply voltage of 5V
NBC12429AFNR2G ApplicationsThere are a lot of ON Semiconductor
NBC12429AFNR2G Clock Generators applications.
Sampling clocks for ADC and DAC
1 Gigabit Ethernet
10 Gigabit Ethernet
FPGA and processor clocks
Line cards used in telephone exchange
Fiber Channel
PCI express cards
Infotainment systems
Medical equipment
Multi-function printers
| Lifecycle Status | ACTIVE (Last Updated: 3 days ago) |
| Factory Lead Time | 7 Weeks |
| Mount | Surface Mount |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 28-LCC (J-Lead) |
| Number of Pins | 28 |
| Operating Temperature | -40°C~85°C |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Published | 2006 |
| JESD-609 Code | e3 |
| Pbfree Code | yes |
| Part Status | Active |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 3 (168 Hours) |
| Number of Terminations | 28 |
| ECCN Code | EAR99 |
| Type | PLL Clock Generator |
| Terminal Finish | Tin (Sn) |
| Additional Feature | ALSO OPRATES AT 5V SUPPLY |
| Voltage - Supply | 3.135V~5.25V |
| Terminal Position | QUAD |
| Terminal Form | J BEND |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | 260 |
| Supply Voltage | 3.3V |
| Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) | 40 |
| Base Part Number | NBC12429A |
| Output | PECL |
| Pin Count | 28 |
| Number of Outputs | 1 |
| Operating Supply Voltage | 5V |
| Nominal Supply Current | 75mA |
| Frequency (Max) | 400MHz |
| Halogen Free | Halogen Free |
| Input | Crystal |
| Ratio - Input:Output | 1:1 |
| Primary Clock/Crystal Frequency-Nom | 20MHz |
| PLL | Yes |
| Differential - Input:Output | No/Yes |
| Divider/Multiplier | Yes/No |
| Height Seated (Max) | 4.57mm |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |
| Lead Free | Lead Free |