ADF4213BRU-REEL OverviewIn order to package it as a clock IC, the Tape & Reel (TR) package is used. A Clock PLL is included with the 20-TSSOP (0.173, 4.40mm Width) package. Frequency generator can maintain a maximum temperature of 240 under reflowing conditions. As a result of this, we can find 20 terminations. Clock generator ics require a voltage of 3V. As the Clock PLL's input, CMOS, TTL is designed to be used in order to generate the clock signal. It is possible to access the full performance of the electrical part by implementing 1 circuits. It provides a maximum frequency of 3GHz. Surface Mount-slots make it easy to mount this electronic component on panels. It would take a maximum supply voltage of 5.5V to operate this time clock generator. Safety considerations dictate that the supply voltage for this frequency synthesizer should be greater than 2.7V. Clock generator ic works with 2.7V~5.5V. By calculating the test statistics, -40°C~85°C is the appropriate ambient temperature. Clock logic levels are supported by this RF synthesizer. Clock/Frequency Synthesizer (RF/IF) is the type of electrical part that this component is classified as. It is a 20-bit IC that is designed for microprocessors specifically. Related electrical parts can be found for the base part number ADF4213. The clock PLL has 20 pins that are available. For this analog clock generator, a maximum supply current of 5mA should be avoided.
ADF4213BRU-REEL FeaturesAvailable in the 20-TSSOP (0.173, 4.40mm Width)
Supply voltage of 3V
ADF4213BRU-REEL ApplicationsThere are a lot of Analog Devices Inc.
ADF4213BRU-REEL Clock Generators applications.
10 Gigabit Ethernet
FPGA and processor clocks
Line cards used in telephone exchange
Fiber Channel
PCI express cards
Infotainment systems
Medical equipment
Multi-function printers
Media broadcast servers
Test equipment
| Mount | Surface Mount |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 20-TSSOP (0.173, 4.40mm Width) |
| Number of Pins | 20 |
| Operating Temperature | -40°C~85°C |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| JESD-609 Code | e0 |
| Part Status | Obsolete |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| Number of Terminations | 20 |
| Type | Clock/Frequency Synthesizer (RF/IF) |
| Voltage - Supply | 2.7V~5.5V |
| Terminal Position | DUAL |
| Terminal Form | GULL WING |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | 240 |
| Number of Functions | 1 |
| Supply Voltage | 3V |
| Terminal Pitch | 0.65mm |
| Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) | 30 |
| Base Part Number | ADF4213 |
| Output | Clock |
| Pin Count | 20 |
| Supply Voltage-Max (Vsup) | 5.5V |
| Power Supplies | 3/5V |
| Supply Voltage-Min (Vsup) | 2.7V |
| Number of Circuits | 1 |
| Frequency (Max) | 3GHz |
| Supply Current-Max (Isup) | 5mA |
| Input | CMOS, TTL |
| Ratio - Input:Output | 3:1 |
| PLL | Yes |
| Differential - Input:Output | Yes/No |
| Divider/Multiplier | No/No |
| Length | 6.5mm |
| Width | 4.4mm |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS Status | Non-RoHS Compliant |