NBSG111BAR2 OverviewIt is package in 49-LBGA, FCBGA case. It is packaged as a Tape & Reel (TR). In normal operation, 6GHz is the maximum value. A total of 49 terminations can be found in it. It is possible to achieve high efficiency with a 2.5V supply voltage. The mount is made up of Surface Mount. Electronic components classified as Fanout Buffer (Distribution), Multiplexer, Data fall into this category. Setting the temperature to -40°C~70°C ensures reliable performance. 2.375V~3.465V V power should work with it. As a result, it is placed in the way of Surface Mount. 49 pins are present on timeing clock. The output of it is RSECL, RSNECL, RSPECL. This IC divider operates on 49 pins. It belongs to the family of NBSG111. It belongs to the family of electronic gadgets known as 111. In this case, the maximum supply voltage (Vsup) is set to 3.465V. In order to maintain normal operation, the supply voltage (Vsup) should be maintained above 2.375V. A supply of -2.5/-3.3/2.5/3.3V volts is needed to power it. It is also possible to obtain NECL OPERATING RANGE: VCC = 0 V WITH VEE = -2.375 V TO -3.465 V when using this gadget.
NBSG111BAR2 Features49 terminations
The operating temperature of -40°C~70°C degrees
NBSG111BAR2 ApplicationsThere are a lot of ON Semiconductor
NBSG111BAR2 Clock Buffers & Drivers applications.
Furniture
Machine made
Clock signal duplication
Clock signal format conversion
Clock signal level shifting
High performance communication system
Data center
Cloud computing
Network
High speed industry
| Mount | Surface Mount |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 49-LBGA, FCBGA |
| Number of Pins | 49 |
| Operating Temperature | -40°C~70°C |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Published | 2009 |
| JESD-609 Code | e0 |
| Part Status | Obsolete |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| Number of Terminations | 49 |
| Type | Fanout Buffer (Distribution), Multiplexer, Data |
| Terminal Finish | Tin/Lead (Sn/Pb) |
| Additional Feature | NECL OPERATING RANGE: VCC = 0 V WITH VEE = -2.375 V TO -3.465 V |
| Voltage - Supply | 2.375V~3.465V |
| Terminal Position | BOTTOM |
| Terminal Form | BALL |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | 240 |
| Number of Functions | 1 |
| Supply Voltage | 2.5V |
| Reach Compliance Code | not_compliant |
| Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) | 30 |
| Base Part Number | NBSG111 |
| Output | RSECL, RSNECL, RSPECL |
| Pin Count | 49 |
| Qualification Status | Not Qualified |
| Supply Voltage-Max (Vsup) | 3.465V |
| Power Supplies | -2.5/-3.3/2.5/3.3V |
| Supply Voltage-Min (Vsup) | 2.375V |
| Number of Circuits | 1 |
| Frequency (Max) | 6GHz |
| Family | 111 |
| Data Rate | 6 Gbps |
| Input | CML, ECL, LVCMOS, LVDS, LVTTL, NECL, PECL |
| Ratio - Input:Output | 2:10 |
| Differential - Input:Output | Yes/Yes |
| Propagation Delay (tpd) | 0.35 ns |
| Same Edge Skew-Max (tskwd) | 0.02 ns |
| Length | 8mm |
| Width | 8mm |
| RoHS Status | Non-RoHS Compliant |
| Lead Free | Contains Lead |