NBXSBA025LNHTAG OverviewThe timer clock is suitable for 6-CLCC package. The programmable timer's frequency is set to 425MHz. It is used to pack in Tape & Reel (TR) case. Surface Mount is the recommended mounting type. The programmable timer can supply a voltage of 2.375V~3.63V. The type of chips can be divided into Oscillator, Crystal. The operating temperature of this timer clock is -40°C~85°C. To mount this digital timer with Surface Mount. The operating supply voltage is rated at 95mA voltage. The PureEdge™ relates to the digital timer's series. It is based on NBXSBA025. The timer clock contains 6 pins. The supply voltage of the programmable timer can rate 3.3V. You can read the timer clock's additional feature in the follwing: SUPPLY VOLTAGE 2.5V ALSO POSSIBLE; TRI-STATE; E/D FUNCTION; DIFFERENTIAL O/P; TAPE AND REEL. On operating frequency, it's available in the range of 425MHz. The sum of the IC chip pins is 6 .
NBXSBA025LNHTAG FeaturesOperate frequency at 425MHz
Package / Case: Tape & Reel (TR)
Mounting Type:Surface Mount
Additional Feature: SUPPLY VOLTAGE 2.5V ALSO POSSIBLE; TRI-STATE; E/D FUNCTION; DIFFERENTIAL O/P; TAPE AND REEL
NBXSBA025LNHTAG ApplicationsThere are a lot of ON Semiconductor
NBXSBA025LNHTAG Programmable Timers & Oscillators applications.
Battery Powered Systems
Internet of Things (IoT)
Intruder Detection
Tamper Detection
Home Automation Sensors
Thermostats
Consumer Electronics
Remote Sensors
White Goods
Electric Vehicles
| Mount | Surface Mount |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 6-CLCC |
| Number of Pins | 6 |
| Operating Temperature | -40°C~85°C |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Series | PureEdge™ |
| Published | 2006 |
| Pbfree Code | yes |
| Part Status | Obsolete |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| Termination | SMD/SMT |
| Type | Oscillator, Crystal |
| Additional Feature | SUPPLY VOLTAGE 2.5V ALSO POSSIBLE; TRI-STATE; E/D FUNCTION; DIFFERENTIAL O/P; TAPE AND REEL |
| Voltage - Supply | 2.375V~3.63V |
| Supply Voltage | 3.3V |
| Depth | 5mm |
| Frequency | 425MHz |
| Frequency Stability | 50 ppm |
| Base Part Number | NBXSBA025 |
| Pin Count | 6 |
| Physical Dimension | 7.0mm x 5.0mm x 1.9mm |
| Operating Frequency | 425MHz |
| Rise Time-Max | 0.4ns |
| Fall Time-Max | 0.4ns |
| Symmetry-Max | 52/48% |
| Operating Supply Current | 95mA |
| Halogen Free | Halogen Free |
| Output Load | 50 OHM |
| Height | 1.9mm |
| Length | 7mm |
| Width | 5mm |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS Status | RoHS Compliant |
| Lead Free | Lead Free |