DS1077Z-125+ Overview8-SOIC (0.154, 3.90mm Width) comes in a package with the timer clock. [0] is the frequency of the programmable timer.It is used to pack in Tube case. There is no recommended mounting type other than Surface Mount.It is possible to supply a voltage of 4.75V~5.25V to the programmable timer.The type of chips can be divided into Oscillator, Fixed Frequency (Dual). The operating temperature of this timer clock is -40°C~85°C. To mount this digital timer with Surface Mount. The operating supply voltage is rated at 50mA voltage. The EconOscillator™ relates to the digital timer's series. It is based on DS1077. The timer clock contains 8 pins. The digital timer's operating supply voltage is rated 5V voltage. The supply voltage of the programmable timer can rate 5V. The sum of the IC chip pins is 8 . The number of the chip's terminations sums up to 8.
DS1077Z-125+ FeaturesOperate frequency at 15.2kHz~125MHz
Package / Case: Tube
Mounting Type:Surface Mount
DS1077Z-125+ ApplicationsThere are a lot of Maxim Integrated
DS1077Z-125+ Programmable Timers & Oscillators applications.
Tamper Detection
Home Automation Sensors
Thermostats
Consumer Electronics
Remote Sensors
White Goods
Electric Vehicles
Always On Systems
Clutch Actuator circuit
Car Door Handle circuit
| Factory Lead Time | 6 Weeks |
| Mount | Surface Mount |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 8-SOIC (0.154, 3.90mm Width) |
| Number of Pins | 8 |
| Operating Temperature | -40°C~85°C |
| Packaging | Tube |
| Series | EconOscillator™ |
| Published | 2006 |
| JESD-609 Code | e3 |
| Pbfree Code | yes |
| Part Status | Active |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| Number of Terminations | 8 |
| Termination | SMD/SMT |
| ECCN Code | EAR99 |
| Type | Oscillator, Fixed Frequency (Dual) |
| Terminal Finish | Matte Tin (Sn) |
| Voltage - Supply | 4.75V~5.25V |
| Terminal Form | GULL WING |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | 260 |
| Supply Voltage | 5V |
| Terminal Pitch | 1.27mm |
| Frequency | 15.2kHz~125MHz |
| Base Part Number | DS1077 |
| Pin Count | 8 |
| Operating Supply Voltage | 5V |
| Operating Supply Current | 50mA |
| Load Capacitance | 50pF |
| Max Duty Cycle | 60 % |
| Length | 4.9mm |
| Height Seated (Max) | 1.75mm |
| Width | 3.9mm |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |
| Lead Free | Lead Free |