NBXSGA008LNHTAG OverviewA 6-CLCC-shaped packaging surrounds the digital timer. There is 161.1328MHz frequency set on the programmable timer.It is used to pack in Tape & Reel (TR) case. Surface Mount is the recommended mounting type. The programmable timer can supply a voltage of 2.375V~3.63V. The type of chips can be divided into Oscillator, Crystal. The operating temperature of this timer clock is -40°C~85°C. To mount this digital timer with Surface Mount. The operating supply voltage is rated at 91mA voltage. The PureEdge™ relates to the digital timer's series. It is based on NBXSGA008. The timer clock contains 6 pins. The digital timer's operating supply voltage is rated 3.3V voltage. The supply voltage of the programmable timer can rate 2.5V. The sum of the IC chip pins is 6 . The number of the chip's terminations sums up to 6.
NBXSGA008LNHTAG FeaturesOperate frequency at 161.1328MHz
Package / Case: Tape & Reel (TR)
Mounting Type:Surface Mount
NBXSGA008LNHTAG ApplicationsThere are a lot of ON Semiconductor
NBXSGA008LNHTAG Programmable Timers & Oscillators applications.
Internet of Things (IoT)
Intruder Detection
Tamper Detection
Home Automation Sensors
Thermostats
Consumer Electronics
Remote Sensors
White Goods
Electric Vehicles
Always On Systems
| Mount | Surface Mount |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 6-CLCC |
| Number of Pins | 6 |
| Operating Temperature | -40°C~85°C |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Series | PureEdge™ |
| Published | 2011 |
| Pbfree Code | yes |
| Part Status | Obsolete |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| Number of Terminations | 6 |
| ECCN Code | EAR99 |
| Type | Oscillator, Crystal |
| HTS Code | 8542.39.00.01 |
| Voltage - Supply | 2.375V~3.63V |
| Terminal Position | DUAL |
| Supply Voltage | 2.5V |
| Terminal Pitch | 2.54mm |
| Frequency | 161.1328MHz |
| Frequency Stability | 50 ppm |
| Base Part Number | NBXSGA008 |
| Pin Count | 6 |
| Operating Supply Voltage | 3.3V |
| Operating Supply Current | 91mA |
| Halogen Free | Halogen Free |
| Length | 7mm |
| Height Seated (Max) | 1.9mm |
| Width | 5mm |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS Status | RoHS Compliant |
| Lead Free | Lead Free |