OPA211AID OverviewPackaging for the buffer amplifier is in the form of a 8-SOIC (0.154, 3.90mm Width) case. A General Purpose-type buffer amplifier is shown here. There is a Tube case that is delivered with the instrumentation amplifiers. A total of 8 terminations have been reported in the past few weeks. Buffer amplifier has a total of 8 pins on it. I would like you to keep in mind that this buffer amplifier needs to be run at a voltage of 15V. An 8-pin op amp ic is included in the package. With regards to the offset voltage of the input, buffer amplifier is rated at 30μV. For this electrical component, the recommended mounting type is Surface Mount, which is the most common. The buffer amplifier functions well at -40°C~125°C as far as operating temperature is concerned. Using a supply current of 3.6mA , this buffer op amp will be able to operate. Keeping the voltage gain at 114dB is the best course of action. 1 channels are available on the instrumentation amplifier. There are more than a few advantages to using this instrumentation amplifier, one of which is that it outputs Rail-to-Rail signals. The operating supply voltage of the buffer op amp is rated at 18V.
OPA211AID Features8 Pins
supply voltage of 15V
114dB voltage gain
Output Type: Rail-to-Rail
OPA211AID ApplicationsThere are a lot of Texas Instruments
OPA211AID Instrumentational OP Amps applications.
single/dual op amp sum and difference circuits
Integrator circuits
Differentiator circuits
Logarithmic operation circuits
Exponential operation circuits
Multiplication circuits
Division circuits
Precision measurement
Power control
Information processing
| Lifecycle Status | ACTIVE (Last Updated: 5 days ago) |
| Factory Lead Time | 6 Weeks |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 8-SOIC (0.154, 3.90mm Width) |
| Surface Mount | YES |
| Number of Pins | 8 |
| Operating Temperature | -40°C~125°C |
| Packaging | Tube |
| JESD-609 Code | e4 |
| Pbfree Code | yes |
| Part Status | Active |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 2 (1 Year) |
| Number of Terminations | 8 |
| ECCN Code | EAR99 |
| Terminal Finish | Nickel/Palladium/Gold (Ni/Pd/Au) |
| Terminal Position | DUAL |
| Terminal Form | GULL WING |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | 260 |
| Number of Functions | 1 |
| Supply Voltage | 15V |
| Base Part Number | OPA211 |
| Pin Count | 8 |
| Output Type | Rail-to-Rail |
| Operating Supply Voltage | 18V |
| Number of Channels | 1 |
| Operating Supply Current | 3.6mA |
| Nominal Supply Current | 6mA |
| Output Current | 30mA |
| Slew Rate | 27V/μs |
| Architecture | VOLTAGE-FEEDBACK |
| Amplifier Type | General Purpose |
| Common Mode Rejection Ratio | 114 dB |
| Current - Input Bias | 60nA |
| Voltage - Supply, Single/Dual (±) | 4.5V~36V ±2.25V~18V |
| Output Current per Channel | 30mA |
| Input Offset Voltage (Vos) | 30μV |
| Bandwidth | 45MHz |
| Gain Bandwidth Product | 80MHz |
| Neg Supply Voltage-Nom (Vsup) | -15V |
| Unity Gain BW-Nom | 45000 kHz |
| Voltage Gain | 114dB |
| Average Bias Current-Max (IIB) | 0.2μA |
| Power Supply Rejection Ratio (PSRR) | 140dB |
| Low-Offset | YES |
| Frequency Compensation | YES |
| Supply Voltage Limit-Max | 20V |
| Low-Bias | NO |
| Micropower | NO |
| Programmable Power | NO |
| Dual Supply Voltage | 9V |
| Nominal Gain Bandwidth Product | 45MHz |
| Max I/O Voltage | 125μV |
| Height | 1.75mm |
| Length | 4.9mm |
| Width | 3.91mm |
| Thickness | 1.58mm |
| REACH SVHC | No SVHC |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |
| Lead Free | Lead Free |