SE5532AD8R2G OverviewPackaged in a 8-SOIC (0.154, 3.90mm Width) case, the buffer op amp is ready to use. An op amp ic of the General Purpose type. The op amp is delivered to you in a Tape & Reel (TR) case. There is a growing number of terminations approaching the number of 8. The pins on this board total to 8 in total. I would like to remind you that this buffer op amp should be powered by an 15V battery. A total of 8 pins are present on the instrumentation amplifier. There is an input offset voltage of 2mV for this buffer op amp. The mounting type that is recommended for this electrical part is Surface Mount. In relation to the operating temperature of this buffer op amp, it works well at an average of -55°C~125°C . As long as the supply current of the chip does not exceed 8mA, this op amp ic can operate. 100dB should remain the voltage gain. The linear amplifier consists of 2 different elements in total. The operating supply voltage of the buffer op amp is rated at 20V. For packing the buffer amplifier, the TAPE AND REEL-axis is adopted.
SE5532AD8R2G Features8 Pins
supply voltage of 15V
100dB voltage gain
SE5532AD8R2G ApplicationsThere are a lot of ON Semiconductor
SE5532AD8R2G Instrumentational OP Amps applications.
Integrator circuits
Differentiator circuits
Logarithmic operation circuits
Exponential operation circuits
Multiplication circuits
Division circuits
Precision measurement
Power control
Information processing
Weak signal detection
| Lifecycle Status | ACTIVE (Last Updated: 4 days ago) |
| Factory Lead Time | 8 Weeks |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 8-SOIC (0.154, 3.90mm Width) |
| Surface Mount | YES |
| Number of Pins | 8 |
| Operating Temperature | -55°C~125°C |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Published | 2006 |
| JESD-609 Code | e3 |
| Pbfree Code | yes |
| Part Status | Active |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| Number of Terminations | 8 |
| ECCN Code | EAR99 |
| Terminal Finish | Tin (Sn) |
| Packing Method | TAPE AND REEL |
| Terminal Position | DUAL |
| Terminal Form | GULL WING |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | 260 |
| Number of Functions | 2 |
| Supply Voltage | 15V |
| Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) | 40 |
| Base Part Number | SE5532 |
| Pin Count | 8 |
| Operating Supply Voltage | 20V |
| Number of Elements | 2 |
| Power Supplies | +-15V |
| Operating Supply Current | 8mA |
| Nominal Supply Current | 8mA |
| Power Dissipation | 780mW |
| Output Current | 38mA |
| Slew Rate | 9V/μs |
| Architecture | VOLTAGE-FEEDBACK |
| Amplifier Type | General Purpose |
| Common Mode Rejection Ratio | 80 dB |
| Current - Input Bias | 200nA |
| Voltage - Supply, Single/Dual (±) | ±3V~20V |
| Halogen Free | Halogen Free |
| Output Current per Channel | 38mA |
| Input Offset Voltage (Vos) | 2mV |
| Neg Supply Voltage-Nom (Vsup) | -15V |
| Unity Gain BW-Nom | 10000 kHz |
| Voltage Gain | 100dB |
| Average Bias Current-Max (IIB) | 0.7μA |
| Power Supply Rejection Ratio (PSRR) | 100dB |
| Low-Offset | NO |
| Frequency Compensation | YES |
| Voltage - Input Offset | 500μV |
| Bias Current-Max (IIB) @25C | 0.4μA |
| Nominal Gain Bandwidth Product | 10MHz |
| Length | 4.9mm |
| Height Seated (Max) | 1.75mm |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |
| Lead Free | Lead Free |